Birgün: Yüzünü örtene ağır ceza

Erdoğan’ın, “Polis nasıl sabrediyor’’ açıklamasını “Eylemcileri daha ağır şekilde cezalandırın” talimatı izledi. Polisin yetkilerini olağanüstü artıracak olan yeni “Yasa Tasarısı”na göre toplumsal olaylarda yüzünü örtenlere dahi ceza geliyor.

yuzunu-ortene-agir-ceza-1

“Polisin eylemcilere karşı sabrına şaşan” Başbakan Erdoğan, şimdi de eylemcileri daha ağır şekilde cezalandırmanın arayışında. Erdoğan’ın, “Eylemcilere verilen cezalar arttırılmalı” talimatı, İçişleri Bakanlığı’nın uzun süredir çalışmalarını sürdürdüğü “Polis Yasa Tasarısı”na gözleri çevirdi. Eyleme niyetlenenleri bile cezalandırmayı öngören, eylemcilere verilen cezaları daha da arttıran yasa tasarısı ile ilgili çalışmalar hızlandı. Polisin yetkilerini demokratik bir ülkede görülmeyecek ölçüde arttıran tasarı ile polise, hakim ve savcı talebine bağlı olan önleme gözaltılarını yapma yetkisi veriliyor. Bununla polis, eyleme niyetlendiğini düşündüğü kişileri 12-24 saat süreyle gözaltına alabilecek. Gözaltı süresi hakim kararıyla uzatılabilecek.

MOLOTOFA AĞIR CEZA
Çalışmaya göre, molotof kokteyli “Yanıcı ve parlayıcı madde kullanılarak oluşturulmuş, el yapımı saldırı veya savunma aracı” olarak tanımlanacak ve taşıyan, bulunduran kişiye 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası gündeme gelebilecek. Ancak Başbakan Erdoğan’ın son açıklamasının ardından bu cezanın 15 yıla kadar çıkartılabileceği de bildirildi. Molotof kokteyli, “suç işlemek için kurulmuş bir örgüt” tarafından kullanılırsa cezalar yarı oranında artırılacak.

YÜZÜNÜ ÖRTENLERE DE CEZA
Protestolar ve eylemler sırasında yüzünü örtenlere de daha fazla ceza verilmesi planlanıyor. Düzenlemeyle polise mukavemet ve kamu malına zarar vermenin cezaları da artırılacak. Türk Ceza Kanunu’nun “Mala zarar vermenin nitelikli halleri” başlıklı 152’nci maddesiyle “Görevi yaptırmamak için direnme” başlıklı 265’inci maddesi yeniden düzenlenecek ve cezalar arttırılacak. Polisin görevini yapmasını “cebir ve tehdit” yoluyla engelleyenlere de daha ağır cezalar verilecek.

***
Toptaş: Korku devleti arayışı
CHP Afyon Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Ahmet Toptaş getirilmesi düşünülen cezaları BirGün’e değerlendirdi. Toptaş şöyle konuştu: “Molotof atarak ya da yüzüne maske takarak suç işleyenler için yasalarımızda zaten ceza hükümleri bulunuyor. Bunları her olaydan sonra arttırmayı gündeme getirmek bir korku devleti yaratmanın arayışıdır. Öncelikle düşünülmesi gereken insanların demokratik protesto haklarını kullanırken bile niye maske takmak zorunda bırakıldığıdır. İnsanlar en demokratik haklarını kullandığı için bile cezalandırılıyor, fişleniyor, okulundan, işinden atılıyorsa tabii ki kendini gizlemek için maske takacaktır. Başbakan, demokratik haklarını kullandığı için maske takanları daha ağır cezaları çarptırmayı düşünmeyi bıraksın, sokaklarda gaz fişeği ile sopayla çocukları öldürenlerin kimliklerini tespit etsin, o polislerin kasklarına, kıyafetlerine sicil numaralarının yazılmasını sağlasın, o olayların failleri ortaya çıksın. İnsanlar sokaklarda kimliği belirsiz polisler tarafından öldürülüyor, öncelikle bunun hesabı verilsin.”

Nurcan Gökdemir

27 Mayıs 2014 

Haberin kaynağı için tıklayın; birgun.net