Soma İçin Kadın Dayanışması

Yedi ilde sokağa çıkan kadınlar, “Somalı kadınlar yalnız değildir” dedi; maden cinayetinin gerçekleştiği saate kadar oturma eylemi yaptı.

Yedi ilde kadınlar, Somalı kadınlarla dayanışmak için sokakta oturma eylemi yaptı

Halkevci kadınların çağrısıyla düzenlenen eş zamanlı oturma eylemleri, Soma’daki maden cinayetinin yaşandığı saate (15.10) kadar sürdü.

Eylem İstanbul’da da Galatasaray Meydanı’nda gerçekleşti. Mor baretleriyle Tünel Meydan’da buluşan eylemciler, saat 14.00’da Galatasaray Meydanı’na gelerek önce basın açıklaması yaptı, ardından oturma eylemine başladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yüzlerce kardeşimizi katliamda kaybetmişken kömür tozlarının arasında yaşamlarını devam ettirmeye çalışan, geleceğe ilişkin hiçbir güvenceleri olmayan kadınlar, yaslarının isyana dönüşmesinden korkan iktidarın tekmeli, tokatlı, TOMA’lı zorbalığı ile karşılaştı. Somalılar, kadınlar, bu zorbalık ve yaşananların kader olduğunu kabullendirmek üzere bölgeye gönderilen din adamları ve yardım kuruluşları ile koskoca bir bilinmezliğe ve yoksunluğa sürüklenmek isteniyor.

“Yaşamları ipotek altına alınmış yüzlerce aile ve o yüzlerce ailenin ev işçileri, yaşam emekçisi kadınları her şeye rağmen mahkûm edildikleri bu karanlık geleceğe isyanlarını haykırıyor. Soma’da cenazelerini bekleyen, sağ çıkabileceğini umdukları yakınlarını görmek için geceyi sabah eyleyen kadınların ağıtları, isyanı, tıpkı Roboski’de, Reyhanlı’da, Van’da olduğu gibi bu toprakların yabancı olmadığı bir seda olarak yankılanıyor.

“Katliamlar, güvencesizlik kaderimiz değil, biliyoruz. Ülkenin dört bir yanından ellerimizi insanca bir yaşamı kurmak üzere birleştiriyoruz.

“Soma için kızkardeşlik köprüsü kuruyoruz.”

Çiçek Tahaoğlu
19 Mayıs 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız: bianet.org