Radikal: 1 Mayıs ‘gaz’ bayramı

 

fft81_mf2145995

Sendikalar, 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak istedi. Valilik izin vermedi. Taksim’e gitmek isteyen gruplara polis, gaz ve tazyikli suyla müdahale etti. İşçi bayramı, ‘gaz’ bayramına dönüştü.

 

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Taksim’de kutlamak isteyen sendika ve sivil toplum kuruluşlarına güvenlik gerekçesiyle izin vermeyen İstanbul Valiliği kutlamalar için Yenikapı Meydanı’nı adres gösterdi. Sendikalar kabul etmeyip Taksim’de kutlama yapma konusunda direndi. Bunun üzerine Taksim Meydanı ve Taksim’e çıkan caddeleri önceki geceden itibaren polis demir bariyerlerle kapattı. Bazı vapur iskelelerinden ulaşım kesildi. Beşiktaş ve Taksim’e metro, metrobüs ve tramvay seferleri yapılamadı. Boğaziçi Köprüsü’nde trafik durma noktasına geldi.

Travma, kesik, kırık…

Polis, Şişli, Beşiktaş, Tarlabaşı, Okmeydanı ve Kurtuluş’tan Taksim’e çıkmak isteyen gruplara gaz ve tazyikli suyla müdahale etti. Olaylarda valiliğin açıklamasına göre aralarında gazetecilerin de bulunduğu 19’u polis 90 kişi yaralandı, 142 kişi gözaltına alındı. İstanbul Tabip Odası ise yaralı sayısı konusunda şu açıklamayı yaptı: “Binlerce kişinin polis copu, plastik mermi, tazyikli su, biber gazı ve fişeğiyle yaralandığı 1 Mayıs günü bize ulaşabilen yaralı bilgileri: En az 4 kafa travması, 1 kulak kesiği, 1 kol kırığı, 15-20 gaz kapsülüyle yaralanma, yüzlerce gaz maruziyeti nedeniyle klinik başvurusu ve bir göz kaybına yol açabilecek göz yaralanması.”

İstanbul’daki 1 Mayıs kutlaması ve polisin gazlı müdahalesinin’ merkezi, Şişli’deki DİSK binası oldu. DİSK korteji ile birlikte Taksim’e yürümek isteyen sendikacı ve yurttaşlar bir gün önceden binaya gelerek, sabahı bekledi. Günün ilk ışığıyla birlikte DİSK binasının bulunduğu Abide-i Hürriyet ve Halaskargazi caddelerine çıkan bütün sokak ve yollarda polis bariyerleri kuruldu. Önceki senelerde grupların Taksim’e gitmesini önlemeye çalışan ve DİSK binasını kuşatan polis, bu yıl taktik değiştirerek, DİSK’e gidişi de kesti. Bu nedenle DİSK içinde ve dışında ancak bin kadar kişi toplanabildi.

Vekiller maskeyle yürüdü

Aralarında DİSK Genel Başkanı Kani Beko, CHP ’li Süleyman Çelebi ve Sezgin Tanrıkulu ile HDP’li Ertuğrul Kürkçü, Sebahat Tuncel ve Levent Tüzel’in de bulunduğu DİSK korteji genel merkezin önünden saat 11.00 sıralarında Halaskargazi Caddesi’ne indi. Vekillerin gaz maskesi taktığı kortejin önü Şişli Atatürk Evi önünde barikat oluşturan polis tarafından kesildi. Kortejdekiler Taksim’e yürümekte ısrarlı olunca polis gruba gazlı ve TOMA’lı müdahalede bulundu. Gaz kapsülünün isabet ettiği iki foto muhabiri yaralandı.

Hastanede gözaltı iddiası

Olaylar sırasında DİSK’in giriş katı revire çevrildi. Ara sokaklarda göstericilerle polisler arasında saatlerce kovalamaca yaşandı. Polis biber gazı ve tazyikli su sıkarken, göstericiler ise havai fişek ve taşla karşılık verdi. Yaralanan 15 kişi, Okmeydanı Eğitim Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralılardan H.Y.’nin gaz kapsülüyle başından vurulduğu öğrenildi. Avukat Ebru Timtik, polisin hastanede yaralıları gözaltına almak istediğini iddia etti.

2 Mayıs 2014
İsmail Saymaz
Haberin devamı için tıklayınız; Radikal.com.tr