Diken.com.tr: 1 Mayıs’ta olası gazlı müdahale durumunda ne yapmalı?

Valiliğin 1 Mayıs’ta Taksim’i işçilere kapatan yasak kararına karşın, 1 Mayıs Tertip Komitesi yarın Taksim’de olacağını bir kez daha duyurdu.

Taksim Meydanı ve çevresi bugünden bariyerlerle halka kapatılırken, 1 Mayıs sabahı Şişli ve Beşiktaş noktalarında toplanarak Taksim’e yürümek isteyenlere yönelik tazyikli su ve gaz bombalı polis müdahalesi kuvvetle muhtemel.

20140430-gezi1

Polisin ölümlere ve ciddi yaralanmalara yol açan yakın geçmişteki ‘orantısız’ müdahaleleri hatırlandığında, eylemciler için ‘tedbirli’ olmak bir zorunluluk halini alıyor.

İstanbul Tabip Odası tarafından hazırlanan dosyada polisin kullandığı gaz çeşitleri ve olası bir müdahalede alınabilecek önlemler şöyle sıralanıyor:

Polisin kullandığı gaz çeşitleri

Murad Sezer / Reuters

Murad Sezer / Reuters

CS gazı: (Aslında gözyaşartıcı gazlar grubunda yer alan ancak yanlışlıkla biber gazı diye bilinen gaz) özellikle gözleri yakar ve soluk almayı zorlaştırır.

CR gazı: Özellikle ciltte yoğun yanma ve kaşıntı hissi meydana getirir ve daha yoğun soluk almakta zorluk yaratır.

Gaza maruz kalma olasılığı varsa

1- Gaza maruz kalma sonucu göz yanması meydana geleceğinden mümkün ise gözü dışarıdan hava almayacak şekilde kapatacak gözlükler (havuz ve deniz gözlükleri) kullanılması uygundur.

2- Nefes aldığınızda ciğerlerinize dolup yakacağı için maske kullanmak uygun olacaktır.

3- Özellikle CR gazı atıldığında kıyafetinize bulaşıp kıyafet üstünde kalacak ve cildinizi yakmaya devam edecektir. Bu nedenle yedek kıyafet getirmeniz ve gaza maruz kaldıktan sonra değiştirmeniz uzun süreli etkiden sizi koruyacaktır. Gaza maruz kalmış kıyafetinizi plastik torbaya koyup ağzını sıkıca bağlayınız.

4- Gaza maruz kalma olasılığı yüksek olan durumlarda kesinlikle kontakt lens kullanılmamalıdır. Kontakt lens ile gaza maruz kalındığında gözde ciddi problemler oluşmaktadır.

20140430-gezi2

Gazla temas halinde yapılacaklar

1- CS gazına maruz kaldığınızda özellikle gözleriniz yanacak ve soluk almakta zorlanacaksınız. Bu durumda bol suyla (yarı su, yarı rennie, talcid gibi antiasid katılmış suyla da aynı işlemin yapılması uygundur) gözlerinizi yıkayınız ve rahat soluk almak için mümkünse oturup geriye doğru 45 derece açı verecek şekilde arkaya yaslanınız. Başınızı yukarı doğru kaldırarak nefes alıp veriniz.

2- CR gazına maruz kalma durumunda cildinizde şiddetli yanma olacak ve nefes almakta zorlanacaksınız. Bu durumda yağlı bir sıvıyla (süt, bebe yağı, normal yağ vs.) ile bölgeyi yıkadıktan sonra bir bezle siliniz. İşlemi birkaç kere tekrar ediniz. Bu uygulamadaki amaç maddeyi çözüp ciltten uzaklaştırmaktır.
Rahat soluk almak için mümkünse oturup 45 derece açı verecek şekilde arkaya yaslanınız. Başınızı yukarı doğru kaldırarak nefes alıp veriniz.

Yanlış bilinenler

1- Lütfen gaz maruziyeti sonrası gözünüze limon sıkmayınız. Yararı olmadığı gibi gözünüze zararı olacaktır.
2- Cildinizi yakan CR gazı için için su kullanmayınız, daha fazla yanmaya neden olmaktadır.

20140330-polis3

Tıbbi acillerde ilk yardım

Kanama: Herhangi bir yerinizde kesik, kanama olursa cildi olabildiğince bir araya getirip temiz bir bezle üzerine baskı yapınız. Kanama bezi kirletirse ve ıslatırsa bu bezi kaldırmadan üzerine daha fazla bez koyup bastırınız. Lütfen en az beş dakika süreyle baskı uygulayıp ardından en kısa zamanda sağlık ekiplerine ulaşmaya çalışınız.

Burun kanaması: Başınızı öne doğru eğip, burun kanatlarınıza (burnun yumuşak olduğu uç kısım) en az beş dakika baskı yaparak en yakın sağlık ekibine doğru gidiniz.

Bilinç kaybı: Bilinci kaybolan kişileri (omuzlarına vurup sarstığınızda hiçbir tepki vermeyen) eğer soluk alıyorlarsa dikkatlice yan taraflarına çevirip ağzın yere doğru bakmasını sağlayınız ve başlarını hafifçe geriye doğru çekiniz (bu şekilde ağızda birikecek salya, kusmuk vb sıvılar yere doğru akacak ve dilin geriye doğru kayıp soluk yolunu tıkaması engellenecektir).

Kırık çıkık ve burkulma: Etkilenen bölgeyi hareket ettirmeyip soğuk uygulayınız. Mümkünse dergi, gazete gibi sertçe bir cisimle hareket ettirmeden sarıp hareketsiz hale getiriniz. Mümkünse etkilenen bölgeyi kalp seviyesinden yukarıda tutunuz.

Bayılmalar: Baygınlık geçiren ve/veya yüzü solgunlaşıp terleyen, başı dönen kişileri yere sırtüstü yatırıp ayaklarını yerden 30 cm yukarı kaldırınız.

Kafatası ve omurga zedelenmeleri: Yüksekten düşen veya başına aldığı darbeyle yaralanan kişileri mümkün olduğunca hareket ettirmeyip hemen ambulansla naklini sağlamaya çalışınız

 30 Nisan 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; diken.com.tr