Radikal: Abdullah Cömert’in fidanı hâlâ Gezi’de

Gezi Parkı halen halka kapalı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yüzlerce polis eşliğinde ağaç ve çiçek dikiyor. Hatay’daki gösterilerde hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in ailesinin yolladığı defne fidanları ise hala bostanda.

gezi-fidan

Gezi Parkı haftaya çadırlı eylemciler yerine yüzlerce polis ve belediye çalışanıyla başladı. Olayların 21. gününde park halka kapalıydı, içeriye yalnızca basının girmesine izin verildi. Kameralar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) dün başlattığı ağaç dikimine çevrilmişti. İş makinaları 7-8 metrelik ağaçları taşıyor, belediye işçileri de merdivenlerdeki yazıların üzerini boyuyor, çocuk parkındaki yer kaplamalarını söküyor, toprak kazıyor… Polisler ise çimler ve banklarda sereserpe yatıyor, fıskiyenin önünde fotoğraf çektiriyor.

Yaşlı, başörtülü bir kadın nasıl olduysa içeri girmeyi becermiş, yavaş yavaş yürüyerek parkı gözlemliyor, polislerle konuşuyor. ‘‘Ağaçları kesmeyin, gölgelerinde dinlenelim’’ demek için gelmiş. Belediyenin ağaç diktiğini öğrenince şaşırıyor, şüpheli bir ifadeyle uzaklaşıyor.

FİDANLAR YERİNDE
Önceki gün ilk domateslerini veren bostan hala yerinde… Hatay ’daki gösterilerde hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in ailesinin yolladığı defne fidanları da zarar görmemiş, birinin üzerinde kırmızı kurdelayla asılı künyede Cömert’in hayatını kaybettiği 3 Haziran 2013 tarihi yazılı… Park sakinlerinden geriye bir dilek ağacının altında gizlenmiş kurdelalar da kalmış.

100 AĞAÇ SÖKÜLECEK Mİ?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önceki gün konuşmasında ‘‘Oradaki 600 ağacın yaklaşık 500′ünü yine orada kullanacağız. Kalan 100′ünü ise oradan söküp müzenin çevresine ve yayalaştırma alanının içine kullanacağız’’ demişti. İBB ise basın açıklamasında parka çalışmalar sonunda 100 ağaç dikileceğini duyurdu: ‘‘İlk etapta bugün Taksim’e 20 yeni yetişkin ağaç, Cumhuriyet Anıtı çevresi ile gezi parkı havuzlarının çevresine ise 152 bin çiçek dikildi. Çalışmalar sonunda Gezi parkına 100 ağaç 202 bin mevsimlik çiçek ve 5 bin gül dikilmiş olacak. Göstericiler tarafından tahrip edilen parkta 26 bin m2 alanın çimleri de değiştirilecek. Gezi parkında tahrip edilen, aydınlatma, sulama sistemi ve çocuk parkı yenileniyor. Parkta parçalanan bankların yerine 50 adet yeni bank konulacak.’’

Elif İnce
17 Haziran 2013

Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr