DİHA: Öğretmenlere Berkin Elvan kokartı soruşturması

izmireğitimsenberkinkokartEğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Bahri Akkan, Berkin Elvan için yapılan eylemler sonrasında toplumu “terörize etme” uygulamasının Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla okullara taşındığını söyledi. Akkan, yakalarına Berkin Elvan kokartını taktıkları için üç üyeleri hakkında soruşturma açıldığını, stajyer öğretmenlerin baskı ve tehditle Eğitim Bir Sen üyesi olmaya zorlandığını söyledi.

Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube, son dönemde eğitim emekçilerine yönelik baskı ve keyfi uygulamalara dikkat çekmek için şube binasında basın toplantısı düzenledi. Şube Başkanı Bahri Akkan, Berkin Elvan’ın ölümü nedeniyle İzmir’de yapılan protesto etme eylemleri ardından toplumu “terörize etme” şiddet uygulama sürecinin okullara ve işyerlerine taşındığını işaret ederek, “İşyeri huzuru ve barışını bozmaya çalışan valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünü basın yoluyla bir kez daha uyarmak istiyoruz” dedi. Yetkili sendika olarak sorunların çözümü için İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşme taleplerinin çeşitli gerekçelerle ertelendiğini belirten Akkan, “Milli Eğitim yetkililerine buradan soruyoruz. Sorunların çözümü yetkili sendika ile görüşmeden değil iktidar partisinin il ve ilçe teşkilatları ile görüşmeden geçiyor? Bu nedenlerle iş yerlerinden yaşanılacak sorunlardan tek sorumlu idare olacaktır” dedi.

Akkan, okullarda yaşayan sorunları şöyle sıraladı:

* Eğitim Sen Tire Temsilcilimiz ve üyelerimiz adeta soruşturma, inceleme sağanağına tutulmuş durumdadır. Yakalarına Berkin Elvan kokardı taktıkları gerekçesi ile 3 üyemize soruşturma açılmıştır. Hem de muhbir hattına dönüşen 147′den yapılan şikâyet üzerine.

* Kiraz İğdeli Ortaokulu’nda sendikamıza ait panoya Kiraz İlçe Milli Eğitim Müdürü müdahale etme, suç işleme hakkını kendinde görebilmektedir.

* Karabağlar Naci Şensoy Anadolu Lisesi’nde Berkin Elvan’ın ölümü üzerine okul bahçesinde oturan öğrencileri sakinleştirmeye çalışan üyelerimize sahte şikâyetlerle soruşturma açılmış ve soruşturmada öğrencilerin ifadesi alınarak öğretmenler aleyhine ifadeye, adeta muhbirliğe zorlanmışlardır.

* Konak Gazi Ortaokulu’nda stajyer öğretmenlerle ilgili sınavda komisyon tarafından stajyer öğretmenler zorla (baskı ve tehditle) yandaş sendikaya üye yapılmaya çalışılmış, olmayanların stajyerliğinin kaldırılmayacağı tehdidi komisyon tarafından açıklanmıştır.

* İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri torba yasa ile ilgili okul müdür ve müdür yardımcılarını arayıp yandaş sendikaya üye olmazlarsa idareci olarak görevlendirilmeyecekleri söylenilerek açık açık tehdit edilmektedirler.

* Yine İlçe Milli Eğitim müdürlükleri geçici öğretmen görevlendirmelerinde dahi yandaş sendikaya üye olmazlarsa görevlendirmelerinin iptal edileceği tehdidinde bulunmaktadırlar.

* Berkin Elvan eylemleri nedeniyle gözaltına alınanların bir bölümüne görülmemiş bir uygulama gerçekleştirilmiş ve 356 Lira trafiği engelleme cezası kesilmiştir.

* Yine 12 Eylül’e karşı olduğunu iddia edenler 12 Eylül 2013′de ortak olarak yapılan eylemle ilgili olarak kürsü kullanan bir üyemize dava açmaktan çekinmemiştir.

* Konak Moris Bencuya Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Okulu’nda okul idaresi adeta okulu terörize ederek okul aile birliği başkanı ve idareciler eliyle okulu yaşanılmaz hale getirmiştir. Bu uygulamalar her gün artarak devam ettiğinden olaylar karakollara, Milli Eğitime, önlem alınmazsa savcılık ve mahkemelere yansıyacaktır.”

Kendisinden başka düşüncede olanlara tahammül edemeyenlerin okullarda sorun çözücü değil sorunları arttırıcı olacağına dikkat çekken Akkan, “Torba Yasayla birlikte partizanca atamalar gerçekleştirilmeye devam ettikçe nelerin yaşanabileceğinin takdirini kamuoyuna bırakıyoruz” diye kaydetti. Akkan, Baskı ve cezalara karşı susmayacaklarını, meşru ve hukuki mücadelelerini sürdüreceklerini altını çizdi.

9 Nisan 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; diclehaber.com