Bianet: Gezi Tutanak Ararken… – Efe Kerem Sözeri

Sonuç ne olursa olsun. Bu seçimin kaybedenleri önemli değil benim için, bizim kaybetmediğimiz şey önemli. Dayanışmayla.

YSK_gund_ulku_510

Niye kaybettik diye sormuyorum henüz, çünkü neyi kaybetmediğimiz daha önemli benim için. Gezi hala buralardaymış, aradan geçen 9 aya rağmen heyecanından bir nebze kaybetmemiş; bunu bilmek çok güzel şu an.

CHP’ye en fazla “Bas Geç” kadar yakın olan insanlar iki gecedir doğru düzgün uyumadılar: Seferber olduk tutanak arıyoruz… Bir fırsat bulunca Türkiyeli olmayan arkadaşlarınıza ne yaptığımızı anlatmayı dener kendimize gülersiniz..

Bas Geç demişken tutanak arayanların sadece Mansur Yavaş ve Mustafa Sarıgül kazansın diye uğraştıklarını sanmayın lütfen. Seçimin adil olması gerektiğine inanan herkes bir çabada buluştuk. Nasıl mesele sadece Gezi Parkı değildiyse, şimdi de mesele sadece Ankara’da Yavaş’ın ya da Üsküdar’da daha kim olduğuna bile bakma şansı bulmadığım CHP adayının* kazanması değil. Mesele adaletsizlik.

Twitter Sandık Sonuç Tutanağı Arama Sistemi

Devlet malum, neresinden tutsan elinde kalır, nereye gitsen ayağına dolanır bir şeye dönüştürüldü. Yolsuzluk yok muydu, hep vardı; ama ortaya çıkınca utanırdı insanlar ve ayıplanırdı. İnsan kayırma yok muydu, hep vardı, ama küçük yerlerde küçük mevkilerde olurdu; belediyenin yolsuzluk dosyasını sümen altı eden müfettiş vali yapılamazdı. ÖSS vardı, deli gibi çalışırdık, ve bilirdik ki Milli Eğitim Bakanı’nın oğlu bile olsan deli gibi çalışmazsan kazanamazdın. %10 seçim barajı hiçbir zaman adil değildi de, YSK sonuçları açıkladı mı, tamamdı. Şimdi hepsi bitti.

Bu yüzden Twitter Sandık Sonuç Tutanağı Arama Sistemi kuruldu. Şaka yapmıyorum, tıklayıp kendiniz görün. Twitter ahalisi sandıklar kapandığından beri Twitter’da #tutanakNO ve #oyTutanaklari adli tag’lerle tutanak arıyor. CHP’nin daha Ağustos 2013′te belirttigi sebeplerden dolayı kimse YSK’nin SEÇSİS sistemine güvenmediği için, fotoğrafını çektiğimiz ıslak imzalı tutanakları CHP’nin YSK’den aldığı sonuçlarla karşılaştırıyoruz.

500-375

O kadar güzel organize olduk ki, bizim internette arayıp bulduğumuz tutanakları yüzlerce gönüllü CHP’nin sistemiyle karşılaştırıyor. Tabii, hükümetin Twitter’ı sansürlemesi yüzünden Türkiye’dekiler VPN’le bağlanmaya çalıştığı için Irfan Cikoğlu adlı bir programcı tutanakları numaraları ile Twitter’da aramayı kolaylaştıran bir uygulama yazdı. Böylece onlarca tutanak daha YSK verileriyle karşılaştırılabildi. Biz son kalan tutanakları var gücümüzle ararken sayımdan beri sessizce işini yapan Oy ve Ötesi ekibi tutanakların kendilerinde de olduğunu duyurdu ve ilçe belediyelerine gece yarısı dahi olsa bu tutanakları ulaştırmaya başladı. En baştaki görsele aktardığım HDP desteği ise çok kardeşçe ve hiç karşılık beklenmeden yapılmış bir jestti, ve Gezi ruhunu tamamladı.

500-376

Ben bu yazıyı sabaha karşı yazıyorum, ama siz bilin ki güneş doğar doğmaz HDP il ve ilçe şubeleri diğer partilerle tutanaklarını paylaşıyor olacak. Oy ve Ötesi bir yandan kendi seçim raporlarını ve itirazlarını yazarken, bir yandan da partilerin yeniden sayım istedikleri sandıklar için bilgi sağlayacak. CHP Genel Merkez’de gençler Türkiye’nin dört bir yanından gelen itirazları derliyor olacaklar. Sonunda saat 15:00′e kadar itiraz edilecek, itirazlar hakkında YSK karar verecek.

Sonuç ne olursa olsun. Bu seçimin kaybedenleri önemli değil benim için, bizim kaybetmediğimiz şey önemli.

Dayanışmayla. (EKS/HK)

* (Şimdi baktım, Üsküdar adayı İstanbul Sözleşmesi’ni imzalanmamış henüz, eğer hakkıysa ve seçilirse kapısını çalacağız, buradan duyurulur.)

** Manşet görseli: @hdpsecim Twitter statüsü]

1 Nisan 2014

Efe Kerem Sözeri

Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org