Bianet: 10 Aydır Duruyorlar

duran_mTürkiye’deki “Duran Adam”dan ilham alan Karlsruhe’li “Duranlar”,10 ayı aşkın bir süredir her cuma günü 15 dakika duruyorlar. Bugünkü eylemlerine “Duran Adam” da katılacak.

 

Türkiye’deki “Duran Adam”dan ilham alan Karlsruhe’li “Duranlar”, tüm dünyada daha fazla demokrasi, insan hakları ve düşünce özgürlüğü için 10 ayı aşkın bir süredir her cuma günü 15 dakika duruyorlar. Bugünkü eylemlerine “Duran Adam” da katılacak.

Türkiye’deki Gezi direnişi, başta Almanya olmak üzere Avrupa’da da yakından izlendi. Medya direnişle ilgili haberlere, analizlere geniş yer ayırdı. Birçok yerde gerçekleştirilen dayanışma amaçlı eylemler ve farklı etkinliklerle kamuoyu ilgisi devam etti.

Bu dayanışma eylemlerinden en ilginci Almanya’daki Karlsruhe’de gerçekleştiriliyor. Sayıları bazen 30-35’i bulan, bazen de 10-15’e kadar gerilen Karlsruhe’liler, 10 ayı aşkın bir süredir her cuma günü 15 dakika, sanat ve medya teknoloji merkezi ZKM’nin (Zentrum für Kunst unt Medientechnologie) önünde duruyorlar.

300-295

Tıpkı, kareograf ve performans sanatçısı Erdem Gündüz’ün 18 Haziran 2013’de Taksim Meydanı’nda durduğu gibi.

Gezi Parkı’ndaki barışçı protestoları ve ardından yaşanan baskıları yakından izlediğini belirten Sanat Öğretmeni Banu Beyer, Gündüz’ün eyleminden çok etkilenmiş ve üç gün sonra arkadaşlarına gönderdiği “birlikte durma” çağrısıyla bu uzun soluklu eylemin ilk adımını atmış.

“21 Haziran’da ZKM’deki tüm meslekdaşlarımı ve Karlsruhe’deki arkadaşlarımı saat 14.00′de 15 dakikalığına, bina önünde durmaya davet ettim. Böylece benim için bir demokrasi ve olumlu düşünce mekanı olan ZKM’nin önünde Erdem Gündüz’ün protestosunu duyurmayı, dayanışmamızı göstermek istiyordum. O gündem beri haftalar süren eylem sırasında, tüm dünyada daha fazla demokrasi ve insan hakları talebini burada durarak göstermeyi hedefleyen bir grup oluştu. Sürekli yeni katılımlar oluyor. Kimisi bizi desteklemek için, kimisi bu protesto biçimini kişisel olarak denemek amacıyla katılıyor. Biz durdukça bize katılmak isteyen herkese şimdiden hoşgeldin diyoruz.”

“Karlsruhe’li Duranlar”, bu arada bir de ”Wir stehen! Was uns bewegt” (Duruyoruz! Bize harekete geçiren nedir?) başlıklı kitap hazırlayarak duruşlarını belgelediler. Kitapta, “Karlsruhe’li Duranlar’şiirden, kişisel iç dökümüne, politik içerikli yazıya kadar farklı biçimlerde düşüncelerini dile getirdiler.

Karlsruhe’de Türkiyeli ve Almanyalıların elele gerçekleştirdiği uzun soluklu bu eylemin ne zaman sona ereceği bilinmiyor. Eyleme yol açan nedenlerin halen geçerli olduğuna göre bir süre devam edeceği kesin. Örneğin yarın ZKM’de gerçekleştirilecek sempozyum da bunu gösteriyor. Bir süredir devam eden “global aCtIVISm – Hukuk perspektifinden yeni prototesto biçimleri” sergisi kapsamındaki sempozyumun konusu “İktidar ve Hukuk”.

Ekrem Gündüz’ün barışçı eylemi daha önce de Postdam Medya Forumu (M100 Sanssouci Colloquium) tarafından verilen “Yılın Medya Ödülü”ne “dünya çapındaki ifade özgürlüğünü destekleyici bir şiddetsiz protesto örneği sunduğu” gerekçesiyle layık görülmüştü. (GK/NV)

Gürsel Köksal
28 Mart 2014
Haberin Devamı İçin Tıklayınız; Bianet