BirGün: Berkin tanığına baskı

berkin-tanigina-baski-1

Elvan ailesini ziyaret eden Feyzioğlu, Başbakan’ın Berkin’i hedef almasını eleştirdi. Feyzioğlu, “Berkin’in öldürüldüğünü ispatlayacak bir tanık ifadesinin çıktığı söyleniyor. Tanık üzerinde baskı uygulandığına dair düşünceler var” dedi.

Türkiye Barolar Birliği (TTB) Başkanı Metin Feyzioğlu polis tarafından gaz fişeğiyle öldürülen Berkin Elvan’ın ailesini ziyaret etti. İstanbul Okmeydanı’ndaki Elvan ailesine taziyeye giden Feyzioğlu, “İşlerine geldiğinde yargıya intikal etmiştir deyip susuyorlar. Ama suçlamak istediklerinde 15 yaşındaki bir evladı, terörist olarak hedef alıyorlar. Ekmek almaya gitmiş evladımızı öldürenlerin peşine düşmeyeceksin, diyeceksin ki ‘Dışarıda protesto ediyordu.’ Ben de anladıkları lisanda söyleyeyim. Velev ki protesto ediyordu. Onu öldürmeye hakkınız var mıydı?” dedi.
Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan ile anne Gülsüm Elvan’ı Mahmut Şevket Paşa Mahallesi’ndeki evinde ziyaret eden Feyzioğlu, “Biz terörist bir aileye değil, bildiğimiz Anadolu ailesinin evine konuk olduk. Böyle durumlarda başsağlığı dilenmez. Taziyemizi, üzüntümüzü sunarız. Evladını kaybetmiş bir aileye ‘başın sağ olsun’ demeyi ben açıkçası o aileye saygısızlık gibi görürüm” dedi. Gazetecilerin, “Baskı olarak dünkü operasyonu mu kastediyorsunuz?” sorusu üzerine Feyzioğlu, “Ben mahallelinin söylediğini ifade ediyorum. Berkin’in öldürüldüğünü ispatlayacak bir tanık ifadesinin çıktığı söyleniyor. Bu tanık üzerinde de baskı uygulandığına dair birtakım düşünceler ifade ettiler. Her zaman mağdurların arkasındayız. Eğer bu mahalleliyi devlet gücünü kullanarak rahatsız eden varsa, vazgeçsinler. Güçleri yetmez. Sonuçta daima hukuk ve demokrasi galip gelir” dedi. Metin Feyzioğlu, daha sonra  Okmeydanı Cemevi’ni de ziyaret etti.

***

Baba Sami Elvan ifade verdi

Gezi Parkı gösterilerinde 16 Haziran’da başına gaz fişeğinin isabet etmesi üzerine ağır yaralanan, 269 gün sonra hayatını kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, bugün savcılıkta ifade verdi. Baba Elvan, oğlunun vurulmasından 11 gün önce, 5 Haziran’da İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne çağrıldıklarını, oğluyla beraber görüşmeye gittiğini ve oğlunun dört polis tarafından sorgulandığını söyledi. Sami Elvan, polislerin Berkin’e “Grup Yorum ’un konserlerine ve eylemlere gitmeni tasvip etmiyoruz, bunlardan uzak dur. Cezaevinde bir çok kişi var. Bir çok kişi hayatıyla bedel ödüyor. Sen de bunlardan biri olabilirsin” diye uyarıda bulunduklarını söyledi. Elvan, “Ben oğlumun bilerek öldürüldüğünü düşünüyorum” dedi. Baba Sami Elvan, savcılıktaki ifadesinde, 15 Haziran Cumartesi günü Berkin’e mezuniyet töreni için kıyafet aldıklarını ve kendisinin sabaha karşı uyuduğunu ve kapının saat 07.39’da çalınmasıyla uyandığını anlattı. Dışarıdan bir kişinin “Berkin hastaneye götürüldü” dediğini belirten baba Elvan, ilkin sağlık ocağına, sonra da Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gittiğini söyledi. Bugüne kadar karakolun önünden dahi geçmiş biri olmadığını anlatan Elvan, “Polisle hiçbir şekilde işim olmaz” dedi.

27 Mart 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız: birgun.net