Radikal: Yasaklar artık tutmuyor, korku duvarı yıkılıyor

ABD Başkanı Barack Obama’nın Nevruz’un dünya halklarına barış getirmesini dilediği gün, Erdoğan milletine Nevruz hediyesi olarak haberleşme yasağı verdi.
fft81_mf2061559

Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın Bursa’da Twitter’ın ‘kökünü kazıyacağını’ söylemesinden birkaç saat sonra hükümet bu sosyal paylaşım ağını kapattı.
Erdoğan Türkiye’yi Avrupa Birliği kervanına katmayı vaat etmişti; Kuzey Kore, Çin ve İran kervanına kattı.
Hem de Nevruz günü.
ABD Başkanı Barack Obama’nın Nevruz’un dünya halklarına barış getirmesini dilediği gün, Erdoğan milletine Nevruz hediyesi olarak haberleşme yasağı verdi.
Bu yasak, Erdoğan’ın, 17 Aralık 2013 yolsuzluk soruşturması ardından sosyal medyada birbiri ardına patlayan, rüşvet, yolsuzluk, arsızlık iddiaları içeren ses kayıtlarına, bir de görüntü kayıtları ekleneceği söylentilerinden çekinmesine yoruldu.
Demek ki öyle kayıtlar bekleniyordu ki, bunların 30 Mart yerel seçimleri öncesinde seçmeni Erdoğan ve AK Parti ’den soğutacağı kaygısı ağır basıyordu.
Çare yasakta bulundu.
Ama yasak tutmadı.
Hükümetin hesapları karartmasından saatler sonra Türkiye’deki 12 milyon civarındaki twitter hesabından çoğu, bir yolunu bulup geri dönmüştü bile.
Ne demişti internet yasaklarını ‘yetmez, ama evet’ diyerek onaylayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül:

“İletişim teknolojilerinin eriştiği bu güç karşısında hiçbir kapalı rejimin uzun vadede ayakta kalması mümkün değil.”

Üstelik bu mesajı da twitter üzerinden vermişti Türk halkına.

Yasak o kadar tutmadı ki, yayına ilk dönenlerden birisi, ciddi bir Twitter bağımlısı olan Ankara’nın AK Partili Belediye Başkanı Melih Gökçek oldu.
Sabah saatlerinde, yani Erdoğan’ın yasağı üzerinden daha yarım gün geçmeden ‘Herkes oradaydı’, hatta Başbakanın Gezi protestoları sonrasında gençlerin üzerine sardığı ‘trolleri’ bile.
Ortaya çıkan durum utanç vericidir.
Türkiye Atatürk ’ün dile getirdiği ‘Muasır medeniyet seviyesinine’, daha fazla demokrasi, özgürlük ve refaha kavuşmayı bekliyor.
İktidar koltuğunu ne pahasına olursa olsun bırakmamaya azmetmiş yöneticilerin endişeleri için özgürlüklerinin kısıtlanmasını hak etmiyor.
Yasakların artık tanınmaması, takılmaması bunun işareti.
Yasakların takılmaması bir şeyi daha gösteriyor: Korku duvarı artık aşılmak üzeredir.
İsterseniz deneyin: Twitter yasağı tutmadıysa interneti olduğu gibi kapatın, çekin fişi gitsin.
Başbakanın etrafındaki A-takımının zaten şu sıralar bu akılları verdiğini tahmin etmek güç değil.

Murat Yetkin
21 Mart 2014
Haberin Kaynağı İçin Tıklayınız; Radikal