Radikal: Taksim Dayanışması’na 5-13 yıl hapis!

radikal

Taksim Dayanışması üyelerinin de aralarında bulunduğu 26 şüpheli hakkında hazırlanan ve mahkemece savcılığa iade edilen iddianame, eksikliklerinin giderilmesinin ardından kabul edildi.
Istanbul Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş’un hazırladığı iddianameyi İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi eksiklikler bulunduğu gerekçesiyle savcılığa iade etmiş, bunun üzerine iddianame savcı Okumuş tarafından örgütlü suçlara bakan İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’ne sevk edilmişti. İddianameyi savcı Mesut Erdinç Bayhan yeniden hazırladı. Yeni iddianame, gönderildiği 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

İddianamede, Taksim’deki Gezi Parkı’nın, yaşanan olayların ardından 8 Temmuz 2013′te İstanbul Valiliği’nin kararıyla yeniden açılması sonrasında meydana gelen olaylar ve bunda Taksim Dayanışma Platformu üyelerinin de aralarında bulunduğu bazı kişilerin sorumlu olduğu belirtildi.

Ne değişti?

Önceki iddianameden farklı olarak AKP İstanbul İl Başkanlığı ile Mustafa Aksu ve Muhittin Akat ‘şikâyetçi’ olarak yer almazken şüphelilerin de ‘suç örgütü üyeliği’ ve ‘kamu görevlisine direnme’den cezalandırılmaları talep edilmedi.
İddianamede, Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, HDP Genel Başkan Yardımcısı Ender İmrek, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin ve Halkların Demokratik Kongresi üyesi Haluk Ağabeyoğlu’nun, ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’ suçundan 2 ile 6 yıl, ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere katılmak, dağılmamak’ suçundan 1 yıl 6 ay ile 3 yıl, ‘halkı kışkırtma’ suçundan da 1 yıl 6 ay ile 4 yıl olmak üzere toplam 5 ile 13 yıl arasında değişen oranlarda hapisle cezalandırılması istendi.
Diğer 21 şüphelinin ise ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere katılmak, dağılmamak’ suçundan 1 yıl 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezasına mahkûm edilmesi talep edildi.

İlk duruşma 12 Haziran’da

İddianameyi kabul eden İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi, hazırladığı tensiple ilk duruşma gününü 12 Haziran olarak belirledi. Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı ve İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu’nun da aralarında bulunduğu 26 şüpheli, 12 Haziran saat 09.30′da hâkim karşısına çıkacak.

18 Mart 2014

Haberin kaynağı için tıklayın; radikal.com.tr