Bianet: Cumhurbaşkanına açık mektup

açıkmektup

Hazırlanan açık mektupta cumhurbaşkanından öldürülen bütün çocuklar için devletin sorumluluğunu yerine getirmesi istendi. Gösterilerde şiddete dayalı müdahaleye son verilmesi ve polisin silah kullanma yetkisinin sınırlandırılması da talepler arasında.

Cumhurbaşkanı bir “açık mektup”la çocukların öldürülmesini durdurmak, gösterilerdeki polis şiddetine son vermek ve insanların yaralanmasına, ölmesine neden olan kamu görevlilerine dair soruşturma yapılmasını sağlamak amacıyla göreve çağırılıyor.

Gündem Çocuk Derneği eliyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yollanacak açık mektuba şu ana kadar yüzlerce kişi imza verdi.

Cumhurbaşkanına Berkin Elvan için üzüldüğü yönündeki açıklamasının hatırlatıldığı mektupta “sizin üzülmeniz, bizimkine benzememeli” deniyor: “Sizin üzüntünüz dönüştürücü olmalıdır.”

Mektupta devletin sorumlusu olduğu çocuk cenazelerine bir son vermek için devletin görevi olan adımların hemen atılmasının sağlanması istendi.

Bu adımlar kamu görevlileri başta olmak üzere herkesin ifade özgürlüğüne, toplanma ve gösteri hakkına saygı bilincinin oluşturulması; polisin silah kullanma yetkisinin sınırlandırılması ve gösterilerde şiddete dayalı müdahaleye son verilmesi; insanların yaralanmasına, ölmesine neden olan kamu görevlilerinin cezalandırılması için etkin biçimde soruşturma yapılması olarak ifade edildi.

Gündem Çocuk Derneği açık mektuba imza vermek isteyenlerin berkinicinmektup@gmail.com adresine isimlerini bırakabileceklerini açıkladı. (YY)

Açık mektuba buradan ulaşabilirsiniz.

Açık mektubun ilk imzacılarının listesine buradan ulaşabilirsiniz.

13 Mart 2014

Haberin kaynağı için tıklayınız: bianet.org