Bianet: Başbakan Berkin’in öldürülmesini tablet ve borsayla açıkladı

manset_erdoğan

Başbakan Erdoğan, Berkin Elvan’ın öldürülmesiyle ilgili “Çocuklarımıza sapan değil, tablet veriyoruz” dedi; dün akşam ise Karalioğlu’nun “Elvan’ın ölümü ekonomiyi etkiler mi” sorusunu yanıtladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Berkin Elvan’ın ölümünün ardından bugün Ankara’da Kızılay-Çayyolu metrosunun açılışında konuştu.

Erdoğan, dün akşam AKP binalarının tahrip edildiğini söyleyerek “hani özgürlükçüydüler, bunlar sahtekar” dedi ve şöyle devam etti:

“ODTÜ’de olduğu gibi çocuklarımızın eline molotofkokteyli vermiyoruz. Ellerine taş sopa vermiyoruz. Ellerine sapan, bilye vermiyoruz. Biz çocuklarımızın ellerine tablet bilgisayar, kalem, kitap veriyoruz.”

Borsa sorusu, borsa yanıtı

Başbakan  Erdoğan, dün akşam da Kanal 24′te yayınlanan “Başbakan Erdoğan özel” yayınında, gazeteci Mustafa Karaalioğlu’nun sorularını yanıtladı.

Karaalioğlu’nun “Berkin Elvan öldü, bir kur hareketi oldu. Ekonomide kırılganlık beklentiniz var mı?” sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi:

“Türkiye o işleri aştı. Bunlar ani rüzgar gibidir gelip geçer. Mayıs hazirandan aynı şeyleri yaptılar. Piyasa kendi kendini toparladı. Sabah bir olumsuz şey oldu. Akşama borsa yükselmeye başladı.”

Gazeteciye “örgüt diyeceksin” yanıtı

Karaalioğlu’nun “Size oy vermeyeceğini söyleyen bir cemaat var?” sorusuna Erdoğan, “Bir defa buna cemaat diyemezsin. Buna örgüt diyeceksin, neden korkuyorsun ? Cemaat demeyeceksin örgüt diyeceksin” dedi. (NV)

13 Mart 2014

Haberin kaynağı için tıklayınız: bianet.org