Evrensel: Ankara’da protestolar sürüyor; ‘Saldırdığınız ekmek sizi çarpacak’

ankarada-protestolar-suruyor

Kızılay’da polis korumasındaki eli sopalı siviller halka saldırdı

Berkin Elvan için yapılan eylemler Ankara’da ara vermeden devam etti. Dün akşam Kızılay’da polis saldırısının ardından eylemler gece yarısına kadar devam ederken Ankara sabahın ilk saatlerine de lise ve ortaokul öğrencilerinin eylemleriyle uyandı. Üniversitelerde ise akademisyenlerin de destek verdiği boykot nedeniyle amfiler boşaldı.

Güvenpark ise yine eylemlerin merkezi oldu. Polis saldırısının ardından Kızılay ve çevresinde adeta olağanüstü hal görüntüleri yaşandı. Çok sayıda kişi gözaltına aldı, ambulanslar gün boyu hastanelere yaralı taşıdı. Polis Kızılay’ın simge mekanlarından Konur ve Karanfil Sokak’ta esnafları gezerek dükkanlarını kapatmalarını istedi. Esnaf ortak karar alıp yoğun biber gazına rağmen dükkanlarını açık tuttu. Kızılay’da polis saldırısı saatlerce sürdü. Polis saldırıya rağmen bir araya gelip slogan atanları dağıtmak için yoğun çaba sarf etti. Polis gözetimindeki eli sopalılar da objektiflerimize yakalandı.

Ankara Barosu’nun verdiği bilgiye göre 25′i çocuk 71 kişi gözaltına alındı. Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Irmak Özinanır da gözaltına alınanlar arasında.

LİSELER SOKAĞA AKTI

Liseliler bugün de sokaklara aktı. Mamak’ta bulunan Tuzluçayır Lisesi ve Ege Lisesi öğrencileri sabah saatlerinde dersleri boykot ederek, Cami-Cemevi inşaatının sürdüğü alana yürüdüler. Polis uyarıda dahi bulunmadan biber gazıyla öğrencilere saldırdı. Öğrenciler daha sonra Kızılay’a yürüyüş yaptılar. Kızılay’daki saatlerce süren eyleme liselilerin kitlesel katılımı dikkat çekti.

Suzan Mehmet Gönç Lisesi öğrencileri de öğlen saatlerinde Tuzluçayır Meydanı’nda toplanarak sloganlarla Kızılay’a yürüdüler. Ancak polis Kurtuluş Parkı yakınlarında liselilere saldırdı.

Liseye gelen sivil polisler okuldan yoklama listesi istedi. Ancak öğretmenlerin tepki göstermesi üzerine polisler geri adım atmak zorunda kaldı.

HAMİLE ÖĞRETMENE BİBER GAZI

Yoğun biber gazı, yakınlardaki Sibel İsmet Çatık Ortaokulu’nun içine doldu. Öğrenciler ve öğretmenler zor anlar yaşadı. Bu esnada hamile bir öğretmen fenalaştı. Okul bahçesine ambulanslar geldi. Ancak polisin gazlı saldırısı devam etti. Öğrenciler, okul çıkışı Cami-Cemevi inşaatı önünde bekleyen polislere tepki gösterdiler. Bunun üzerine polis tazyikli su ve ses bombalarıyla öğrencilere saldırdı. Mahalleli ve okul öğretmenleri duruma tepki gösterdi. Bu esnada öğrencileri korumaya çalışan bir vatandaş polisler tarafından dövüldü. Dövülen vatandaşa yardım etmek isteyen öğretmenlere polis gazlı suyla saldırdı.

ELİ SOPALI SİVİLLER

Ankara’da polis gözetimindeki eli sopalı sivillerin de halka saldırırken fotoğrafları çekildi.

Polis_gozetiminde_kizilayda_elisopalilar

 ODTÜ’DE ‘FAŞİZME KARŞI İNSANLIK DERSİ’

Dün polis saldırısı yaşanan ODTÜ’de bugün yine Berkin için eylem yapıldı. ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği ve Eğitim Sen’in çağrısıyla akademisyenler bugün derslere girmedi. Öğrenciler de ders boykotu yaptı. Hazırlık binası önünde buluşacak olan ODTÜ’lüler yaptıkları yürüyüşün ardından Fizik Bölümü U3 Amfisinde “Faşizme Karşı İnsanlık Dersi” adıyla açık ders işlediler.

Bini aşkın öğrencinin katıldığı dersin ardından Devrim stadyumuna yürüyen öğrenciler, burada Berkin için oturma eylemi yaptılar. Akşamda yurtlar bölgesinde meşaleli yürüyüş yapıldı.

ÖZEL ÜNİVERSİTELERDE BOYKOT

Genelde eylemlerle anılmayan özel üniversitelerde dahi kitlesel eylemler yapıldı. Bilkent Üniversitesi’nde de yaklaşık 500 kişinin katıldığı forumun ardından bir amfiye Berkin Elvan ismi verildi. TEB Üniversitesi öğrencileri de yüzde yüz katılımla boykot yaptılar.

ÜNİVERSİTE KAPILARINDA POLİS YIĞINAĞI

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde de öğrenciler “Berkin Elvan köşesi” oluşturdular. Akşam saatlerinde de Yurtlar Bölgesi’nde mumlar yakarak Berkin’i andılar.
Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü ders boykotu nedeniyle hayalet okula döndü. Kalabalıklığıyla bilinen Kulis Kantin’i bile boş kalırken kampüs içerisi Berkin Elvan için afişlerle süslendi. Akademisyenler de Berkin için derslere girmedi. Ankara Üniversitesi Hazırlık öğrencileri Gölbaşı Kampüsü’nde boykot yaptılar. Bir süre kantin önünde oturma eylemi yaptılar.

Kızılay’daki polis saldırısının ardından polis Cebeci Kampüsü’ne sığınan öğrencileri gaza boğdu. Ankara Üniversitesi DTCF’nde de polis fakülte girişini tutarak öğrencilerin sokağa çıkmasını engellemeye çalıştı.

KIZILAY’DA OHAL’E HALK TEPKİSİ

Polis, kitlenin dağılmasının ardından da Kızılay’da terör estirdi. Güvenpark’ta bir vatandaşa polisler coplarla saldırdı. Başı yarılan vatandaş daha sonra yere yığıldı. İlk müdahaleyi basın mensuplarının yaptığı vatandaş ambulansla hastaneye kaldırıldı.

ODTÜ Araştırma Görevlisi Mehmet Mutlu elinde KESK bayrağıyla ‘Ben Berkin Elvan’ım’ diyerek meydanda kaldırıma oturdu. Polisler, araştırma görevlisine saldırdılar. Yoldan geçen vatandaşlar polise tepki gösterdi. Polis tepki gösteren bir kişiyi daha gözaltına almaya çalıştı. Bu arada tartışma büyüdü. Çok sayıda kişi polislerin çevresine topladı. Polis amirleriyle vatandaşlar arasında itiş kakış yaşandı. Vatandaşlar polis aracını zorladı. Büyüyen olayda toplam 6 kişi gözaltına alındı.

BİR KİŞİYE ARAÇ ÇARPTI

Kızılay’da polis saldırısı sırasında araç trafiği kesilmediği için vatandaşlar büyük tehlike atlattı. Ziya Gökalp Caddesi üzerinden atılan gaz fişeklerinden kaçan bir vatandaşa, karşı yönde hızla gelen bir araç çarptı. Vatandaşların ilk müdahaleyi yaptığı vatandaş, şok geçirdi. Konuşamadan uzun süre yerde yattı. Bacak ve omurga kısmında ağrı bulunan vatandaş bir süre yerinden kalkamadı. Konuşamadığı için ismi öğrenilemeyen vatandaş, olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı.

EMEKÇİLER HÜKÜMETİ İSTİFAYA ÇAĞIRDI

Kızılay Güvenpark’ta KESK, DİSK ve Ankara Dayanışması’nın çağrısıyla öğlen saatlerinden itibaren binlerce kişi toplandı. Avukatlar da ellerinde ekmek, cübbelerinde Berkin’in fotoğraflarıyla Güvenpark’taki eyleme katıldılar. Burada konuşan KESK MYK Üyesi Ali Berberoğlu, “Berkin’in 269 gün boyunca yoğun umutla, inatla sürdürdüğü mücadele ile verdiği bu mesajın gereğini yerine getirmek boynumuzun borcudur” diye konuştu.

DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Remzi Çalışkan da, hükümetin artık meşruiyetini yitirdiğini belirterek, hükümeti istifaya çağırdı.

POLİS ARACINDA İŞKENCE

Ankara’da dün akşam Kızılay’da yapılan eylemde gözaltına alınan 5′i çocuk 70 kişi emniyette ifadelerinin alınmasının ardından sabah 05.00 sularında serbest bırakıldı. Gözaltına alınan çok sayıda kişinin çevik kuvvet ekiplerince polis araçlarında darp edildiği öğrenildi. Başına aldığı darp nedeniyle yaralanan bir kişi emniyette fenalaştı. Kusma ve baş dönmesi yaşayan vatandaş, kafa travması şüphesiyle hastanede müşahade altına alındı. Gözaltına alınanlar arasında, 1 Haziran günü Kızılay’da başından gaz kapsülüyle vurulan Emek Gençliği Merkez Yöneticisi Mutlu Coşar da yer aldı. Tedavisi devam eden Coşar’ın polis müdahalesinin sona erdiği saatlerde evine giderken gözaltına alınması “polis intikamı” yorumlarına neden oldu.
ankara_yarali1

BELEDİYE EMEKÇİSİ BAŞINDAN VURULDU

Çankaya Belediyesi’nde çalışan kamu emekçisi Feyzullah Özer, kafasına arkadan isabet eden gaz fişeği kapsülü nedeniyle yaralandı. Özer, Numune Hastanesi acil servisine kaldırıldı.

EMEP’Lİ YALÇIN’IN DURUMU İYİ
turan_yarali1

Dün gece, önce yüzü ve sırtından gaz fişeğiyle yaralanan, ardından coplarla dövülen Emek Partisi üyesi Turan Yalçın’ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Kolunda ezilme olan Yalçın’ın yüzü sargıya alındı. Yalçın’ın yüzünde, yanağına gelen gaz fişeği nedeniyle şişlik ve yaralar bulunuyor.

ELİ SOPALILAR YİNE MEYDANA ÇIKTI

Yüksel Caddesi’nde polislerin yanında görülen eli sopalı 3 kişi, eylemcilere sözlü tacizde bulundu. Yaşananları seyreden polis, eli sopalılar tartaklanmaya başlayınca duruma müdahale etti. Gaz bombası atarak adeta “eli sopalıları kurtarma operasyonu” yaptı.

Birkan Bulut, Tamer Arda Erşin, Hasan Akbaş, Cem Gurbetoğlu, İbrahim Kale, Deniz Kayacan
12 Mart 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net