Radikal: Cenaze toprağa verildi, müdahale başladı

23:41 5 KM BOYUNCA MÜDAHALE!
Antalya’da dün gündüz saatlerde başlayan ve sabaha karşı sona eren eylemler akşam saatlerinde yeniden başladı. Cumhuriyet Meydanı’nda kendilerine taş atan eylemcilere, polis, biber gazı ve basınçlı suyla müdahale etti. İki gruba ayrılan eylemciler ve polisin müdahalesi 5 kilometre boyunca sürdü.(dha)

anta
23:11 KADIKÖY YİNE KARIŞTI: 2 GÖZALTI
Akşam saatlerinde Kadıköy Altıyol’daki Boğa Heykeli önünde toplanan yaklaşık 300 kişilik grup sloganlar atarak, Berkin Elvan’ın ölümünü protesto etti. Grup daha sonra barikat kurup ateş yakarak caddeyi trafiğe kapattı. Eylemci grup, ardından AK Parti İlçe binasına doğru yürüyüşe geçti. Caddenin bitiminde önlem alan polis, anonslarla gruba “Dağılın” uyarısı yaptı. Gruptakiler uyarıyı dikkate almayıp yürüyüşe devam edince, polis müdahalesi başladı. Polis gruba tazyikli su ve gaz bombasıyla müdahale ederken, gruptakiler de taş atarak karşılık verdi. Boğa Heykeli önünden İskele Meydanı’na doğru kaçan grup ile polis arasında uzun süre kovalamaca yaşandı. Atılan gazlardan caddedeki vatandaşlar da etkilenirken, bir kişi kız arkadaşına sarılarak gazdan korumaya çalıştı. Olaylarda 2 kişi gözaltına alındı.

22:50 GAZDAN ETKİLENEN POLİS MEMURU ŞEHİT OLDU
Tunceli’de Berkin Elvan’ın ölümünü protesto etmek isteyen gruplara polis müdahale etti. Atılan gaz bombasından etkilenen bir polis kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi. (DHA)

22:32 BERKİN İLE ALEXİS BİRLİKTE ANILDI
Yununistan’da 6 Aralık 2008′de polis kurşunuyla öldürülen 15 yaşındaki Alexis’in öldürüldüğü yerde Berkin Elvan için anma töreni düzenlendi.(Hürriyet)

alexis

22:14 GÖSTERİCİLER PARA SAYMA MAKİNASINI YAKTI
Kurtuluşta bir grup gösterici banka şubelerinin camlarını kırdı ve para sayma makinası yaktı. Pangaltı’daki müdahalenin ardından bir grup, Kurtuluş Caddesi’ne yöneldi. Polise havai fişekler atan eylemciler yol üzerindeki banka şubelerine zarar verdi. Bazı bankaların camları tamamen kırıldı. İçeri giren eylemciler para sayma makinasını dışarı çıkarıp yaktı. Polisle eylemciler arasındaki olaylar devam ediyor(DHA)

21:52 AK PARTİ BİNASINA YÜRÜMEK İSTEDİLER
Mersin’de Berkin Elvan’ın ölümünü protesto etmek isteyen grup, Ak Parti Yeni Şehir ilçesi binasına yürümek isteyince polis gruba müdahale etti.

akparti
21:43 POLİS YAKIN MESAFEDEN PLASTİK MERMİ ATINCA…
Polisin Şişli Pangaltı’daki müdahalesinin ardından ortalık karıştı. Göstericilerin çoğu ara sokaklara kaçarken bir kısmı da yakında bulunan bir otele sığındı. Oteli girmek isteyen polise güvenlik görevlileri izin vermedi. Otelin güvenlik amiri eylemcileri dışarı çıkaracağını söyleyerek polisi otel önünden uzaklaştırdı. Bu sırada yoldan geçen vatandaşlarla polisler arasında tartışmalar yaşandı. Polis etrafta bekleyen küçük gruplara müdahale etti. Yakın mesafeden plastik mermiyle ateş eden bir polise vatandaşlar tepki gösterdi. Tepkiye rağmen polisin ateş etmeyi sürdüğü görüldü. Bölgedeki gerilim uzun süre devam etti. (DHA)

plastik
21:09 KADIKÖY’DE ARA SOKAKLARDA GÖZ GÖZÜ GÖRMÜYOR
Polis ana caddeyi kapattı. Kadıköy’de ara sokaklarda gaz var yoğun şekilde (Burak Kuru/Hürriyet)

21:02 Taksim’de İstiklal girişinde polis tazyikli suyla müdahale etti. (Ali Abaday/Radikal)

20:59 POLİS GAZDAN ETKİLENDİ, HASTANEYE KALDIRILDI
Tunceli’de gazdan etkilenen bir polis Tunceli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. (DHA)

20:53 ESKİŞEHİR’DE POLİS MÜDAHALESİ
Eskişehir’de Berkin Elvan için düzenlenen protesto yürüyüşüne polis müdahale etti. (DHA)

eskisehir

20:00 MECİDİYEKÖY’DE MÜDAHALE BAŞLADI
Berkin Elvan’ın cenaze töreninin ardından Mecidiyeköy’de protesto gösterisi yapmak isteyen gruba polis müdahalede bulundu. Berkin Elvan’ın cenaze töreninin ardından bir grup Şişli’ye doğru gitti. Mecidiyeköy Meydanı’na gelen grup gösteri yapmak istedi. Sloganlar atan gruba çevik kuvvet polisi, biber gazı ve tazyikli su sıkarak müdahalede bulundu. Göstericilerde polise şişe ve taş atarak karşılık verdi. Bir süre sonra eylemcilerden bazıları alışveriş merkezine bir kısmı da ara sokaklara kaçtı. Mecidiyeköy’de gerginlik devam ediyor.

mecidiyekoy

19:19 Kurtuluş ara sokaklarda polis ile eylemciler arasında şiddetli çatışma var. Polisin yoğun plastik mermi ve gaz bombası kullanımına karşı eylemciler havai fişekle karşılık veriyor (İDRİS EMEN/ RADİKAL)

19:12 Kurtuluş’ta polis plastik mermilerde müdahale ediyor. (İDRİS EMEN/ RADİKAL)

19:06 Ankara’da Sakarya Caddesi ve Cebeci taraflarında polis müdahalesi var. 73 kişinin gözaltına alındığı iddia ediliyor.

19:04 Kurtuluş’ta barikatlar ateşe verildi, polisin yoğun müdahalesi var. (İDRİS EMEN / RADİKAL)
ankara

 

18:55 Harbiye’de ara sokaklarda barikat kuruluyor. Kurtuluş’ta ise bir bankanın şubesinin camları kırıldı.

istiklal

18:52 Taksim’de İstiklal Caddesi ve caddeye çıkan sokaklar kapatıldı. (Fotoğraf: Twitter)

18:48  cevahir

Polis müdahalesinin ardından insanlar Cevahir Alışveriş Merkezi’nin içine sığındı. Fotoğraf: Twitter

18:44 Mecidiyeköy’de Cevahir Alışveriş Merkezi önünde yoğun gaz atılıyor. (BARIŞ AVŞAR)

18:33 TAKSİM’DE DE POLİS MÜDAHALESİ

Berkin Elvan’ın cenazesinin toprağa verilmesinin ardından Taksim Meydanı’nda toplanmaya başlayan gruplara polis müdahale etti. Polis ekipleri slogan atan ve “Hırsız Var” diye bağıran grup üyelerine kalkanlarla uzaklaştırdı. Grubu meydandan uzaklaştıran polisler tekrar Cumhuriyet Anıtı etrafında beklemeye başladı. Polisin geri çekildiğini gören göstericiler ara sokaklardan çıkarak tekrar slogan atmaya başladı. Gruplar ve polis arasındaki gerginlik devam ediyor. (Yaprak KARADENİZ / DHA)

18:23 İKİ YÖNLÜ MÜDAHALE

Harbiye-Pangaltı yönünde kalabalığa müdahale eden polis ekipleri kortejin öbür ucu olan Mecidiyeköy yönündeki Cevahir AVM önünde de TOMA’lardan su sıkarak müdahale etmeye başladı. (Barış Avşar / Radikal)

18:21 İKİ KİŞİNİN AYAĞI KIRILDI

Gezi Revir ekibinden sözcü Rezzak Elazat, Şişli’deki Mahalle Afet Gönüllüleri acil müdahale ekibinin yaralıları ambulansa sevk etmeye çalıştığını belirtti: “Çok sayıda yaralı var. Polis müdahalesinden kaçarken kalabalıktan dolayı düşerek bacağını kıran iki kişiyi ambülansa ulaştırarak hastaneye sevkini yaptık. Kafasına gaz fişeği gelmiş bir kişiyi de şu anda ambülansa ulaştırmaya çalışıyoruz.”
(Elif İnce / Radikal)

18:11 MÜDAHALE SÜRÜYOR

İlk müdahalenin ardından ara sokaklara dağılan gruplar Halaskargazi Caddesi üzerinde tekrar bir araya geliyor. Bazı ara sokaklarda da göstericiler barikat kurmaya çalışıyor.
(Barış Avşar / Radikal)

Fotoğraf: SERKAN OCAK

Fotoğraf: SERKAN OCAK

18:06 TAKSİM MEYDAN’DA HAREKETLENME

Pangaltı’da cenaze kortejine müdahale haberinin duyulmasının ardından bazı gruplar Taksim Meydanı’nda toplanmaya başladı..

18:02 Polisin müdahalesinin ardından ara sokaklara dağılan gruplar tekrar bir araya geliyor. Ergenekon Caddesi ve Pangaltı civarındaki bazı sokaklara barikatlar kurulmak istendiği görülüyor.

17:37 KALABALIK ARA SOKAKLARDA

TOMA’lardan tazyikli su sıkılan göstericiler Nişantaşı ve Kurtuluş yönlerine doğru ara sokaklara dağıldı. Polisin müdahalesi sürüyor. Olay yerinden yapılan sosyal medya paylaşımlarında polisin uyarı yapmadan müdahaleye başladığını belirtiyor.

pangalti

17:31 PANGALTI’DA POLİS MÜDAHALESİ

Berkin Elvan’ın cenaze törenine katılan kalabalığa polis Pangaltı civarında müdahale etmeye başladı. Osmanbey Ramada Otel önünde bulunan polis barikatında yer alan polisler, Pangaltı ve Feriköy yönünde göstericilere çok sayıda gaz bombası atarak müdahale ediyor…

cenaze

12 Mart 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr