Bianet: Berkin Elvan’ı Kaybettik

berkin elvan 2

15 yaşındaki Berkin Elvan bu sabah saat 07.00′de hayatını kaybetti.

16 Haziran’da Gezi direnişi sırasında İstanbul Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeği ile vurulan Berkin Elvan, 269 gündür komadaydı.

Elvan’ın ölümünü ailesi Twitter hesabından “Halkımıza: Saat 07:00 Berkin Elvan’ı evladımızı kaybettik. Başımız sağolsun” notuyla duyurdu.

Ne olmuştu?

İstanbul Okmeydanı’nda Mahmut Şevket Paşa Mahallesi’nde 16 Haziran 2013′te polis saldırısında başının arkasından yaralanan Elvan hastaneye kalbi durmuş olarak getirildi. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ameliyata alınan Elvan beyin kanaması geçirdi.

Berkin, 268 gündür komada. 13 Kasım 2013′te dördüncü kez ameliyata alındı.

Olayla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma yürütüyor. Ancak savcılık, Elvan ailesinin avukatlarının, “polislerin ‘işkence ve insan öldürmeye teşebbüs suçu işlediğini, bu suçlamalarla soruşturma yürütülmesi gerektiğini’ belirten suç duyurusunu dikkate almadı.

Polisler, Türk Ceza Kanunu’nun 256/1. maddesi uyarınca “zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılmasıyla” suçlanıyor. Soruşturmanın eski savcısı Adnan Çimen, görgü tanıklarına, “Berkin Elvan’ın cebinde veya elinde molotof, taş, torpil gibi maddeler var mıydı? Molotof attı mı?” diye sormuştu.

Berkin Elvan, 5 Ocak’ta yoğun bakımdayken 15 yaşına bastı. (NV/AS)

Haberin kaynağı için tıklayınız: bianet.org

 

    This post is also available in: İngilizce