BirGün: Milli Eğitim ’Gezici‘ öğretmen avında!

Milli Eğitim, Gezi’ye katılan öğretmenlerin peşinde. Atakent İMKB Teknik Endüstri Meslek Lisesi öğretmenlerinden Eğitim Sen Temsilcisi Ersan Karababa hakkında soruşturma açıldı. Karababa, sendikal mücadelesi nedeniyle hedef alındığını söyledi

milli-egitim-gezici-ogretmen-avinda-1

İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Atakent İMKB Teknik Endüstri Meslek Lisesi’nde öğretmenlik yapan Ersan Karababa hakkında Gezi eylemlerine katıldığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. 31 Aralık tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden okula giden iki müfettiş teknik öğretmen Karababa’nın ifadesini almak istedi. Raporlu olduğu için Karababa ile görüşemeyen müfettişler okul müdürü Serdar Ahmet Eldivan’dan bilgi aldı. Müfettişler, Eldivan’a kendilerine polis tarafından verilen eylem görüntülerini izletti ve Karababa’nın bu eylemlerde “lider ve yönlendirici” olarak yer aldığını ve saldırıda bulunduğunu iddia etti.

YENİ SUÇLAMALARLA GERİ GELDİLER

Eldivan’ın ifadesini alan müfettişler, Karababa’nın ifadesini alacaklarını söyleyerek okuldan ayrıldı. Ancak müfettişler bir hafta sonra yeni suçlamalarla tekrar okula gitti. Müdürün bir hafta önceki ifadesi yırtılırken, Karababa’nın okulda illegal örgütlerin propagandasını yaptığı iddia edildi. Soruşturmaya sonradan eklenen Müdür Başyardımcısı Alim Kılıç’ın okuldaki Eğitim Sen’lileri koruduğu ve Ersan Karababa ile samimi olduğu “suçlamaları” da gündeme getirildi.
Karababa, müfettişlerle görüşmesinde hangi illegal örgütlerin propagandasını yapmakla suçlandığını sorunca, müfettişler soruşturma gerekçesi olarak yalnızca polis istihbaratını gösterdi. İllegal örgüt propagandasına ilişkin ise bir şey söylemedi. Karababa, şikayet olmadan polisin okulda yaşananlara ilişkin nasıl bilgi sahibi olduğunu sorunca, “Okula memur olarak gelip seni izlemiş olabilirler” yanıtını aldı.

TANIKLAR EĞİTİM BİR SEN’Lİ

Müfettişler, soruşturma kapsamında Eğitim Bir Sen üyesi ve sağcı öğretmenlerin tanık olarak ifadesini de aldı. Öğretmenlere eylem görüntüleri izlettirilirken, müfettişlerin bir öğretmene “Ersan aleyhinde ifade verebilecek öğrenci bulabilir miyiz” diye sorduğu iddia edildi. Okuldaki Eğitim Sen üyesi 30 öğretmenden hiçbirinin tanık olarak dinlenmemesi dikkat çekti.

MÜDÜR YARDIMCISI DA SORGUYA ÇEKİLDİ

Müdür Başyardımcısı Alim Kılıç hakkında da okulda siyaset yapıp yapmadığı, Eğitim Sen’li öğretmenleri koruyup korumadığı ve Karababa ile arasının neden iyi olduğunun sorulduğu öğrenildi. Karababa, daha önce görev yaptığı Muğla’da Eğitim Sen yöneticiliği yaptığı dönemde, okulda zorunlu bağış toplatmadığı gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılmış ve ardından sürgün edilmişti.

‘ÖĞRENCİ AYARLAMAYA ÇALIŞIYORLAR’

BirGün’e konuşan Karababa, başlatılan soruşturmada da Eğitim Sen işyeri temsilcisi olmasının etkili olduğunu, okuldaki öğretmenlerin grevlere etkin katılımının birilerini rahatsız ettiğini bildiklerini ve baskılar karşısında mücadeleden geri adım atmayacaklarını söyledi. Müfettişlerin değiştirilmesi için yaptığı başvurudan bir sonuç alamadığını belirten Karababa, “Müfettişler aleyhimde konuşacak ve ifade verecek öğrenci arıyor” dedi.

Oktay Evsen
6 Şubat 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net