Birgün: “B.E. eylemine polis saldırısı: 3 gözaltı”

Gezi direnişinde polisin attığı gaz fişeğiyle başından yaralanan ve 227 gündür komada olan B.E. için Taksim’deki Atatürk anıtı önünde eylem yapmak isteyen 3 kişi gözaltına alındı

b.e.-eylemine-polis-saldirisi-3-gozalti-1

Gezi direnişinde polisin attığı gaz fişeğiyle başından yaralanan ve  227 gündür  komada olan B.E. için Taksim’deki Atatürk anıtı önünde eylem yapmak isteyen 3 kişi gözaltına alındı.
Halk Cephesi üyesi olduğu öğrenilen 1’i kadın, 2’si erkek 3 kişi, Taksim Meydanı’nda Berkin Elvan için açlık grevine başlamak istedi. Meydanda oturma eylemi yapmak isteyen grup, polis tarafından engellendi. “B. E. onurumuzdur” şeklinde slogan atan eylemciler polis ekipleri tarafından çembere alındı. Direnen eylemciler yaka paça gözaltına alındı. Polis otosuna bindirilen eylemciler, ifadeleri alınmak üzere karakola götürüldü.

Liseliler B.E. için yürüyecek
B. E. için liselileri sokağa çıkıyor. Liseli Gençlik Muhalefeti ve Liseli Genç Umut’un çağrısıyla 1 Şubat’ta sokaklara çıkacak liseliler, İstanbul’da saat 17.00’da Okmeydanı Mahmut Şevket Paşa Sağlık Ocağı önünden Berkin’in yattığı Okmeydanı Araştırma Hastanesi’ne yürüyecek. İzmir’de saat 17.00’da Gündoğdu Meydanı’nda buluşacak gençler B. E. için dilek feneri etkinliği yapacak. Ankara’da ise saat 18.00’da Güvenpark’ta buluşacak liseliler B. E. için dilek feneri uçuracak.

’Umudunu devralıyoruz’
Liseli Gençlik Muhalefeti’nin yaptığı açıklama ise şu şekilde;
“Liseli Gençlik Muhalefeti olarak, tüm liselileri adalet için sokağa çağırıyoruz! B.E.’nin geride bıraktığı özgür ve demokratik bir lise yaratma umudunu, bıraktığı yerden devralıyoruz.”

Burak Batur
28 Ocak 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net