Bianet: Ali İsmail Korkmaz davası valilik yasaklarıyla başlıyor

Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesi davasının sanıkları bugün Kayseri’de duruşmaya çıkarılacak. Valilik, Korkmaz için yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşlerini yasakladı, yollar trafiğe kapandı.

ali

Eskişehir’de dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın sanıklarının yargılanacağı dava bugün Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Dava için Korkmaz ailesi, öğrenciler, insan hakları savunucularının da aralarında olduğu çok sayıda kişi Kayseri’de olacak, Kayseri Valiliği ise il içinde Ali İsmail Korkmaz ile ilgili toplantı ve gösteri yürüyüşlerini yasakladı.

Valilikten toplantı ve gösteri yürüyüşü yasağı

Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü sayfasından yapılan duyuruda Kayseri Valiliği’nin Eski Adliye binası önünün “toplantı ve gösteri yürüyüş alan ve güzergahı olmadığını” belirterek bina önünde ve dava ile ilgili il içindeki muhtelif yerlerde yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşlerini yasakladığı belirtildi.

“Gezi Parkı eylemleri sırasında yaşamını yitiren Ali İsmail KORKMAZ’ın Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan kamu davasının duruşması, 03 Şubat 2014 Pazartesi günü saat: 09.15′de Eski Adliye Binasında yapılacaktır.

“Bahse Konu dava ile ilgili olarak 03.02.2014 Pazartesi günü Eski Adliye Binası önünde protesto eyleminin yapılacağı yönünde alınan duyumlar nedeniyle, bu alanın toplantı gösteri yürüyüş alan ve güzergahlarından olmadığından, Milli güvenlik, kamu düzeni ve kamu güvenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla; Eski Adliye binası önünde düzenlenmesi planlanan toplantının ve bu konuyla alakalı ilimiz dahilinde muhtelif yerlerde yapılabilecek tüm açık hava toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin; 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 6,10,17 ve 23. Maddelerine istinaden Kayseri Valiliğinin 31.01.2014 tarih ve 212 sayılı kararı ile YASAKLANMIŞTIR.

“Kamuoyu ve basına duyurulur.”

Adliyeye çıkan yollar kapalı

Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü duruşmanın görüleceği eski Adliye Binası çevresinde alınan güvenlik önlemleri kapsamında 3,4 ve 5 Şubat tarihlerinde bina civarında bulunan Ahmet Paşa Caddesi, Mete Caddesi, Bor Caddesi, Yıldırım Caddesi, Kanal Caddesi, Hükümet Caddesi ve bu caddelere birleşik sokakların Eski Adliye Binasına yakın kesimlerin taşıt trafiğine kapatılacağını açıkladı.

Emniyet sitesinde yer alan açıklamada ”belirtilen cadde ve sokaklarda sadece acil vakalarda görevlilerin denetim ve gözetiminde taşıt trafiği için izin verileceği” söylenirken halkın “mağduriyet yaşamamları için zorunluluk halleri dışında bu tarihlerde bu mekanları kullanmamaları” uyarısında bulundu.

Duruşma için çevre illerden yapılan takviyelerle birlikte iki bin polis, iki TOMA ve bir polis helikopterinin görevlendirildiği söyleniyor.

Biri polis dört tutuklu ve üç tutuksuz polis yargılanıyor

Korkmaz’ın öldürülmesine ilişkin davada polis memuru İ.K., R.K., M.V. ve E.H. ile polis memuru M.S. tutuklu, Ş.G., H.E. ve Y.A. adlı polisler ise tutuksuz olmak üzere toplam sekiz sanık bulunuyor.

Sanıklardan sadece tutuklu polis M.S. “suç kastıyla kasten insan öldürmek” suçundan müebbet hapis istemiyle yargılanacakken, tutuklu İ.K., R..K., M.V. ve E.H. ile tutuksuz polisler Ş.G., H.E. ve Y.A. hakkında da “öldürmeye iştirak” suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Dava dört parça

Ali İsmail Korkmaz Eskişehir Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği 1. Sınıf öğrencisiydi.

3 Haziran günü Gezi Parkı’na destek için Eskişehir’de yapılan yürüyüşe katıldı. Polisin gaz bombaları ile saldırması üzerine kaçtığında ise sivil giyimli eli sopalı kişilerin saldırısına uğradı.

Saldırı sonrası gittiği Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde “ifadeni ver öyle gel” yanıtını aldı. Ertesi sabah yinelenen cevap üzerine karakol karakol dolaşarak ifade veren Korkmaz, ifade sonrası gittiği Eskişehir Devlet Hastanesi’nden “beyin kanaması” teşhisiyle Osmangazi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi.

Burada ameliyata alınan Korkmaz’ın 4 Haziran’dan itibaren bilinci kapalıydı, 10 Temmuz 2013′te hayatını kaybetti.

20 Kasım’da Eskişehir’de görülecek dava güvenlik gerekçesi ile duruşmaya iki gün kala Kayseri’ye taşındı, duruşma tarihi 3 Şubat 2014′e ertelendi. Tanıkların Eskişehir’de, müşteki olan Korkmaz ailesinin ise Antakya’da dinlenmesine karar verildi. Tanık polis S.B.’nin Ankara’ya tayini çıkmasıyla, burada dinlenmesine karar verildi ve dava dörde bölünmüş oldu.

Davanın 24 tanığının dinlenmesi için Eskişehir’de 6 Ocak’ta görülen duruşmada avukatların sanıklardan önce tanıkların dinlenmesine yönelik itirazı üzerine tanıklar dinlenmedi, duruşma 28 Şubat’a ertelendi.

Korkmaz ailesi 13 Ocak’ta Antakya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada ifade vererek şikayetçi oldu.

Avukatların itirazı üzerine Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi de tanık polis S.B.’nin sanıkların ifadesinden sonra dinlenmesine karar verdi. Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıkların yargılandığı Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne tanığın Ankara’da mı yoksa Kayseri’de mi dinleneceğine dair soru da yöneltti.

3 Şubat 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org