Toplumsal Bellek Platformu’ndan Ali İsmail ve Mehmet’in duruşmalarına çağrı

tbp_logo_01

Adaletsizliğe, zulme ve talana karşı milyonların sokağa döküldüğü Haziran ayının üzerinden 7 ay geçti. En barışçıl protestoya dahi ölçüsüz tepkiyle saldıran zihniyet 7 ay önce gencecik canlarımızı bizden aldı. Ethem, Abdocan, Medeni, Mehmet, Ali İsmail ve Ahmet Atakan’ın ardından kaleme aldığımız Toplumsal Bellek Platformu’nun bildirisinde bu gencecik canların katillerini tanıdığımızı haykırıyorduk. Yıllardır devam eden ve hiçbir şekilde adalet önünde hesabı verilmemiş cinayetlerin katilleri ile Gezi’de kaybettiklerimizin katilleri aynıydı.

Aynı katiller 1948 yılında Sabahattin Ali’yi 2007′de Hrant Dink’i elimizden aldı. Ve katili bildiğimizi haykırırken bir şeyin daha farkındaydık. Yıllardır adaletin çürüdüğü mahkeme salonlarında suçluyu cezalandırmak bir kenara, ödüllendiren bir hukuk anlayışı yine devreye girecekti. Tıpkı Abdi İpekçi’nin ve Zeki Tekiner’in katillerini serbest bırakan, Madımak canilerinin davasını zamanaşımına uğratan, Hrant Dink cinayetinde örgüt bulamayan, Metin Göktepe’yi “sandalyeden düşüren”, Yusuf Ekinci cinayetinin soruşturmasını atıl bırakmak için savcıları alelacele değiştiren “adli süreçlerde” olduğu gibi.

Üzülüyoruz… Yine haklı çıktık. Gencecik değerlerimizi hunharca ellerimizden alanlar göstermelik yargılamalarına başladılar ve adaleti kirletmeye devam ediyorlar. Ethem’in davası için hazırlanan ve iddianameden çok sanık savunmasına benzeyen iddianame aklımıza geliyor. Ali İsmail cinayeti ile ilgili davada duruşmaların “güvenlik” gerekçesi ile Kayseri’ye alındığını ama diğer yandan yargılamanın sağlıklı devam etmesini engelleyecek şekilde ifadelerin Ankara, Eskişehir ve Hatay’da alındığını, kısaca yargılamanın 4 ayrı mahkemede gerçekleştirilmeye çalışıldığını görüyoruz.

Dünyanın en büyük adliye sarayı diye övünülen Kartal Anadolu Adliyesinde avukatların talebine rağmen kamuoyunun ilgisinden uzak tutmak için 20 kişilik duruşma salonunda yapılan Mehmet Ayvalıtaş ile ilgili davada cinayetin basit bir kaza gibi gösterilmeye çalışıldığını görüyoruz. Hasan Ocak’ı, Ethem’i, Musa Anter’i, Abdocan’ı öldürenler adaleti de öldürmeye çalışıyorlar.

Toplumsal Bellek Platformu aileleri olarak, 3 Şubat’ta Ali İsmail’in, 5′inde ise Mehmet’in duruşmalarında olacağız. Onların aileleri bizim de ailelerimiz olduğu için, oğlunun resmini elinden düşürmeyen ve onun yokluğuna dayanamayıp aramızdan ayrılan Fadime Ana için, Ali İsmail’in çakmak çakmak bakan gözleri için, adalet için, biraz olsun vicdanını dinleyen hâkimler görebilmek için orada olacağız.

Daha güzel bir ülke özlemiyle aramızdan ayrılan bu gençlerin anılarına sahip çıkmak için herkesi desteğe davet ediyoruz.
Tüm ilgilileri ve yetkilileri ise hesap vermeye çağırıyoruz.

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

3 Şubat 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; toplumsalbellekplatformu.org