Radikal: Polisin dövdüğü Gezi çocuğuna dava açıldı

polis

Gezi eylemlerinin sürdüğü 2 Haziran’da, iddiaya göre Beşiktaş’ta polis tarafından sürüklenerek gözaltına alınan, polis otobüsünde tekme ve yumruklarla dövülüp kafa atılan 16 yaşındaki M.Y.’ye dava açıldı. M.Y., 6 Şubat’ta İstanbul 3. Çocuk Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkıyor.

Beşiktaş ’ta ailesiyle yaşayan M.Y., 2 Haziran gecesi evine dönerken Beşiktaş Barbaros Caddesi’nde gözaltına alındı. Savcılıktaki ifadesine göre M.Y. sürüklenerek Deniz Müzesi’nin önüne götürüldü. Polislerin kendi aralarında, “Burada dövmeyin, MOBESE var. Gidin, otobüste halledin” dediği iddia edildi. M.Y.’nin ifadesine göre, sonrasında şunlar yaşandı: “Otobüste polisler kafa attılar, yumruk ve tekmeyle darp ettiler. Yaklaşık 6-7 polis vardı. Dövenler daha sonra beni sivil polislere teslim ettiler. Sivil polisler de küfretti.”

Bu ifadeye rağmen polisler hakkında herhangi bir işlem yapılmazken, 16 yaşındaki M.Y. hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet iddiasıyla dava açıldı. İddianamede, M.Y.’ye herhangi bir somut suçlama yöneltilmezken, yalnızca kaçmaya çalışırken yakalandığı ifade edildi.

M.Y.’nin avukatı Efkan Bolaç, Çanakkale’de 13 yaşındaki B.T.İ.nin yargılandığı ve dün takipsizlikle sonuçlanan davayı anımsatarak, “ Demokratik tepkinin bu şekilde cezalandırılması ve adaletin araç olması, doğru bir yöntem ve tavır değildir” dedi.

İsmail Saymaz
23 Ocak 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr