Haber Sol: Sakarya Gezi davasında beraat

Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek olmak amacıyla, Sakarya’da düzenlenen gösterilere katıldıkları gerekçesiyle haklarında gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet suçlamasıyla dava açılan 46 eylemci beraat etti.

sakaryagezi1_0

 

 

 

 

 

 

3 Haziran’da Taksim Gezi Parkı’nı korumaya çalışan eylemcilere yapılan polis saldırılarını protesto etmek için sloganlarla AKP Sakarya İl Başkanlığı’na yürüyenlerden 46 kişinin yargılanmasına devam edildi. Sakarya 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edilen duruşmada yargılananlardan B.O., oluşan halk tepkisine kendi adına destek vermek amacıyla gösteriye katıldığını belirterek “Polis şiddeti ve hükümet politikalarını protesto etmek için mensubu olduğum Türkiye Komünist Partisi’nin çağrısı üzerine katıldım. Bu benim anayasal hakkımdır. Polise karşı gelmedim. Trafiği engellemedim. Aksine daha rahat yürüyelim diye polis trafiği kapattı” dedi. Yargılananlardan G.D. ise durumu sosyal medyadan öğrendiğini ifade ederek “Eyleme katılmaya karar verdim. Polise yönelik her hangi bir direnişim olmadı. Aksine polis orada bize yardımcı oldu” şeklinde konuştu.

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanıkların eylemlerinin Anayasa’nın 26. Maddesinde düzenlenen düşüncüleri açıklama ve yayma hakkı kapsamında kaldığını ve suç işleme kasıtlarının olmadığı gerekçesiyle beraatlerine karar verdi.

18 Aralık 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız: haber.sol.org.tr