Etha: Çorum’da Gezi sürgünleri protesto edildi

Eğitim-Sen Çorum Şube üyesi ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çorum Şube Başkanı Halil Top’un Çorum’dan Erzurum’a sürgün edilmesi Valilik önünde protesto edildi.

corum

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Çorum Şubesi, baskı ve sürgünlere ilişkin basın açıklaması yaptı.

Çorum Valiliği önünde yapılan eylemde “Sürgünlere ve baskılara boyun eğmeyeceğiz” yazılı pankart açıldı. Eyleme KESK Örgütlenme Sekreteri Akman Şimşek ile Eğitim-Sen MYK Üyesi Ali Paşa Şanlı da katıldı.

“Sürgünlere ve baskılara boyun eğmeyeceğiz” diyen Eğitim-Sen Çorum Şube Başkanı Mehmet Öztürk, son dönemde ülke genelinde demokratik haklarını kullanan kesimlere yönelik antidemokratik uygulamaların sürdüğünü, bunun son örneğinin Eğitim-Sen Çorum Şube üyesi ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çorum Şube Başkanı Halil Top’un Çorum’dan Erzurum’a sürgün edilmesi olduğunu söyledi.

Halil Top’a, Gezi Parkı eylemlerine katıldığı gerekçesiyle “il dışına tayin” cezası verildiğini söyleyen Öztürk, “Demokratik bir hakkı kullanmanın cezası sürgün olmuştur. Bizler yasal dayanaktan yoksun bu sürgün kararını kabul etmiyoruz” dedi.

Kararın altında imzası olanların Gezi eylemlerine katılmayı peşinen suç sayan bir zihniyet olduğunu ifade eden Öztürk, kararı skandal olarak değerlendirdi. Verilen kararın emekçileri yıldırma amacı güttüğünü belirten Öztürk, “Ne siyasi iktidar temsilcilerinin tehditleri, ne de MEB’in soruşturma ve sürgünleri bizleri ilke ve değerlerimizden asla geri döndüremeyecektir” diye konuştu.

12 Aralık 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr