BirGün: Halkın doktorlarına Gezi’de polis saldırısı

İstanbul Tabip Odası ve TTB’nin Torba Yasa’yı protesto için Gezi Parkı merdivenlerinde yapmak istediği açıklamaya polis saldırdı. Doktorlar saldırıyı “Faşizme karşı omuz omuza”, “Hekimlik onuru engellenemez” sloganıyla protesto etti.

dokt

Hükümet tarafından Meclis’e sunulan ve görüşmeleri devam eden ‘Sağlık Torba Yasası’ ile ilgili Gezi Parkı girişinde basın açıklaması yapmak isteyen Türk Tabipler Birliği (TTB) ve İstanbul Tabip Odası (İTO) üyesi doktorlara polis saldırdı.

Basın açıklaması öncesi Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nda geniş güvenlik önlemleri alan polis, saat 12.00′da basın açıklaması için metro çıkışında toplanan doktorlara, izin verilmeyeceğini bildirdi. İstanbul Tabip Odası yetkilileri, polise Torba Yasa’yla ilgili eleştirilerinin bulunduğunu ifade ederek basına açıklama yapmak için 5 dakikalık izin istedi. Ancak polis valilik kararına dayanarak doktorlara izin vermedi.

‘HEKİMLİK ONURU ENGELLENEMEZ’

Doktorların açıklama yapma ısrarı üzerine çevik kuvvet polisleri kalkanları ile saldırarak, sağlık emekçilerini Taksim Meydanı’na doğru sürüklemeye başladı. Saldırıya rağmen İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu basın açıklamasını okumaya devam etti. Saldırıya doktorlar, “Faşizme karşı omuz omuza”, “”Hekimlik onuru engellenemez” sloganıyla karşılık verdi.

Taksim Hill Otel önüne kadar sürüklenen doktorlar adına Çerkeszoğlu burada basın açıklaması okumaya devam etti. Çerkezoğlu; “Sağlık Torba Yasası’nda hekimleri, sağlık çalışanlarını ve halkın sağlık hakkını olumsuz etkileyecek onlarca madde bulunuyor. Ancak bunların içinde biri var ki, sağlık hizmetinin tanımını, hekimliğin evrensel içeriğini ve varlık sebebini ortadan kaldıracak nitelikte. ‘Olağanüstü durumlarda mesleğini icraya yetkili kişilerce acil sağlık hizmeti ulaşana kadar verilecek olan sağlık hizmeti hariç, sağlık hizmeti sunan veya sağlık hizmeti verdirenler, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 21 güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır’ diyen bu yasa maddesi ülke sağlık ve hukuk tarihine kara bir leke olarak girmek üzeredir” dedi.

SALDIRI SONRASI PANEL

Doktorlar saldırısı sonrası “Tıp Etiği ve Hekim Sorumluluğu” panelini düzenleyecekleri Taksim Hill Otel’e geçti. Panelde konuşan Türk Tabipler Birliği Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, İstanbul Tabipler Odası Genel Prof. Dr. Taner Gören ve Türkiye Biyoetik Derneği Başkanı Prof. Dr. Arın Namal polis saldırısını kımayarak, mesleki özgürlüklerinin elinden alınma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduklarını söylediler.

GAZETECİYE GÖZALTI

Saldırı sırasında yaşanan gerginlikte ETHA muhabiri Emrah İlingi de hiçbir gerekçe gösterilmeden polisler tarafından gözaltına alındı. Görüntü aldığı sırada darp edilerek gözaltına alınan İlingi Beyoğlu Polis Karakolu’na götürüldü. Fotoğraf makinesine el koyan polis, görüntü ve fotoğrafları sildi. Gazeteci İlingi, daha daha sonra serbest bırakıldı.

Alara Yelda Coşkunoğlu
9 Aralık 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net