Bianet: Sivil toplum karar alma süreçlerine dahil edilmeli

Avrupa Parlamentosu’nun 2013 Türkiye rapor taslağında, medyanın Gezi sürecindeki tavrından, otosansürden ve gazetecilerin işten çıkarılmasından endişe duyulduğu dile getirildi.

AP

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) 2013 Türkiye Raporu taslağında, medyanın Gezi Parkı protestolarına sınırlı yer vermesinden ve hükümetin bu olaylara verdiği tepkileri eleştiren gazetecilerin işten çıkarılmasından endişe duyulduğu dile getirildi, medya sahipleri ve gazetecilerin uyguladığı otosansürün kaygı verici boyutlara ulaştığı belirtildi.

AP Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten’in hazırladığı ve 2014 başında Genel Kurul’da oylanacak taslakta, Gezi Parkı protestolarının temel hakların desteklenmesi için daha fazla reform gereksiniminin kanıtı olduğuna da dikkat çekildi.

Protestoların karar alma süreçlerine sivil toplumun yapısal bir şekilde dahil edilmesi gereğini ve toplanma ve gösteri özgürlüğünü sağlayacak kapsamlı reformlara ihtiyaç duyulduğunu gösterdiği vurgulandı.

Demokratikleşme paketi

Taslakta bugün Meclis Genel Kurulu’na getirilen demokratikleşme paketine dair görüşler de yar aldı. Paketin memnuniyetle karşılandığı belirtilirken hükümete yüzde 10′luk seçim barajının düşürülmesi dahil seçim sisteminin revizyonu için muhalefete ve ilgili sivil toplum kuruluşlarına danışma çağrısında bulunuldu.

Nefret suçları yasasının azınlıklar ve LGBT bireyler dahil olmak üzere tüm vatandaşlara koruma sağlaması gerektiğinin altı çizildi.

Yargı

Taslakta, Türkiye’de yargıya ilişkin kaygıların olduğu da ifade edildi.

KCK davasının Türkiye’nin demokratik kurumları ve yargısının gücünü ve bağımsız, tarafsı, şeffaf çalıştığını göstermesi gerektiği belirtildi.”

Balyoz davası gibi Ergenekon davasının kapsamının genişliği ve yargılama sürecine dair endişelerden de söz edildi.

Suriye

Taslakta Türkiye’nin Suriyeli mültecilere yönelik insani yardımından olumlu atıflarla söz edilmesine rağmen Suriye’de rejime karşı savaşan yabancıların geçişinin ve silah akışının engellenmesi amacıyla sınır kontrollerinin artırılmasının gerektiği ifade edildi.

Fasıllar

“Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” başlıklı 22. faslın üyelik müzakerelerine açılmasından duyulan memnuniyetin anlatıldığı taslakta yargı, temel haklar, adalet ve içişleri konularını kapsayan 23. ve 24. fasılların açılmasına dair AB Konseyi’ndeki çabaların ivme kazanması talebi dile getirildi.

Ayrıca enerji konularını kapsayan 15. faslın müzakerelere açılmasının değerlendirilmesi çağrısında da bulunuldu.

5 Aralık 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org