Sendika.org: AKP’ye, erkek şiddetine, kadın düşmanlığına karşı, forumlardan 25 Kasım’a

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’nde İstanbul Kadın Dayanışması Kadıköy’de bir eylem gerçekleştirdi. Eylem AKP’ye, kadın düşmanlığına, erkek şiddetine karşı yükselen sloganlarla yapıldı. Tayyip Erdoğan’a seslenen kadınlar “Sanane” dedi

Kadıköye Boğa heykelinden başlayan yürüyüş, İskele Meydanı’ndaki mitingle son buldu. Yürüyüş esnasında bir dönercinin üst katından pankart sallandıran Kampüs Cadıları, dönercinin saldırısına uğradı. Çalışanların pankartı geri çekmeye çalışmasıyla, tüm kadınlar dönerciye doğru yönlendiler. İçeri girmeye çalışan kadınlar engellenmeye çalılışıldı. Ancak kadın dayanışmasıyla pankart yeniden pencereden sarkıtıldı. Kadınlar “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atarak yürüyüşe devam etti.Bu yılki 25 Kasım eylemi ilk defa forumlarda örgütlenen kadınların organizasyonu ile gerçekleştirildi. Haziran İsyanı’ndaki özneler olarak direnişi forumlara taşıyan kadınlar, forumlardaki tartışmalarını da 25 Kasım alanına taşıdı. Sendika.Org’a konuşan pek çok kadın ilk kez 25 Kasım dolayısıyla sokağa çıktığını bunda Gezi direnişinin çok büyük etken olduğunu ifade etti. Kadınların taşıdığı, “Gezi’de sokağa çıktık bir kere, dönmeyiz bir daha eve” dövizleri, bu yılın özgün coşkusunu karşılıyordu.

İstanbul Kadın Dayanışması adına açıklamayı  Çağla Aydın yaptı. Aydın, iki ellerinin kadın düşmanlarının yakasında olduğunu belirtti. Mitingde ayrıca üniversiteli kadınlar adına Didem Kösedağı bir konuşma yaparak, Tayyip Erdoğan’a yaşam alanlarından elini çekmesini söyledi.

Kadınlar, kadın eylemlerine özgü yaratıcı dövizleri, coşkulu sloganları ve halayları ile eyleme son verdi.
Kadinlarin yuruyusu_NAR Photos

Serra Akcan_Nar photos
24 Kasim 2013
Haberin Kaynagi icin tiklayiniz; http://www.sendika.org
Fotograflar: Serra Akcan/NAR Photos http://www.narphotos.net