Evrensel: Tencere ve tava çalana 9 yıl

tencere-ve-tava-calana-9-yilae6b13561f004a4c6ab8Gezi direnişi sırasında Mersin’deki evlerinin balkonunda tencere ve tava eylemi yapıp, slogan attıkları iddiasıyla komşuları tarafından şikayet edilen Eğitim Sen Üyesi Yakup T. ve eşi Hanım T. hakkında dava açıldı. Savcılık, “Kişilerin huzur ve sükununu bozacak şekilde gürültü çıkardıkları” ve “Tehdit ve hakarette bulundukları” iddiasıyla eşler hakkında toplam 9 yıl hapis istedi.
Aynı apartmanda ikamet eden şikayetçi aileyle haklarında dava açılan aile arasında Gezi olaylarından önce balkon temizlemeden dolayı tartışma yaşandığı öğrenildi. Aileler arasındaki bu tartışmanın, Yakup T. ve eşi Hanım T’nin, Gezi olaylarının yaşandığı 3 Haziran’da evlerinin balkonunda tencere ve tava çalarak slogan attıkları iddiasıyla farklı bir boyut kazandığı düşünülüyor.
Her iki aile de bir birinden şikayetçi oldu. Birbirlerinden şikayetçi olan ailelerle ilgili soruşturma başlatan Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı, birbirlerinden de davacı olan aileler hakkında “Kişilerin huzur ve sükununu bozma” ve “Tehdit” ve “hakaret” TCK’nin ilgili maddelerinden dava açtı. Savcılık, Mehmet Z’ye 1 yıl, eşi Hatice Z. için ise 3 yıla kadar hapis cezası isterken, tencere ve tava eylemi yaparak “gürültü” çıkarıp, komşularını “tehdit ettikleri” iddiasıyla Yakup T’ye 3 yıl 6 ay, eşi Hanım T. için ise 5 yıl 6 aya kadar hapis cezası istedi.
İlk duruşması geçtiğimiz günlerde Mersin 6. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen dava, ileri bir tarihe ertelendi.

İŞARETİ BAŞBAKAN VERMİŞTİ!

Gezi direnişi ardından Türkiye genelinde başlayan tencere ve tava eylemlerine tepki gösteren Başbakan Erdoğan, 21 Temmuz’da Kastamonu’da yaptığı konuşmada eylem yapanları komşularına hedef göstermiş ve şu cümlelerle yargı yolunu göstermişti:  “Yasal olarak bu suç. Suç olduğuna göre, niçin hakkını savunmuyorsun kardeşim? Senin apartmanında tencere-tava çalan mı var. Hemen yargıya taşı bunu. Hakkınızı, hakkımızı aramadığımız sürece daha boynumuzda çok boza pişirirler” demişti.

23 Kasım 2013
Haberin kaynagı icin tıklayınız; http://www.evrensel.net