BirGün: İleri demokrasiye TOMA takviyesi!

İçişleri Bakanı Güler, 19 adet TOMA, 50 adet de Kirpi alınacağını açıkladı. TOMA’ların 4’ü aralıkta, 15’i ise martta teslim edilecek. Milletvekilleri Bakan Güler’i “Yılın en iyi kavas ödülü” pankartıyla karşıladı, Gezi’de ölenlerin fotoğraflarıyla protesto etti

ileri-demokrasiye-toma-takviyesi-1

İçişleri Bakanı Muammer Güler, bakanlığının bütçesinin görüşüldüğü toplantıda yaptığı konuşmada “19 adet TOMA’nın tedarik işlemleri devam etmekte olup, 4 adedinin aralık ayında, 15 adedinin de 2014 Mart ayında teslim alınması planlanıyor” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun dünkü birleşiminde İçişleri Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. Komisyon üyelerine Bakanlık çalışmaları hakkında bilgi veren Bakan Güler Mayına Karşı Korumalı Taktik Tekerlekli Araç (KİRPİ) Projesi kapsamında 20 adet aracın ocakta kullanılmaya başlandığını, 50 adet aracın da kısa sürede alımının yapılacağını söyledi. Güler, “19 adet TOMA’nın tedarik işlemleri devam etmekte olup, 4 adedinin aralık ayında, 15 adedinin de 2014 Mart ayında teslim alınması planlanıyor” dedi.

SAHİLLER DE GÖZETLENECEK

2006 yılından bu yana MOBESE sistem kurumları için genel bütçeden 258 milyon 323 bin 187 lira harcandığını Ekim 2013 itibariyle 81 ilde MOBESE kurulumunun tamamlandığını, ayrıca, 112 ilçede sistemin çalıştığını ve 55 ilçede de kurulum çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Bakan Güler, Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yürütülen denizlerin MOBESE’si olan Sahil Gözetleme Radar Sistemi tarafından gözetleneceğini söyledi.

Güler, genel bütçeden İçişleri Bakanlığı’na 3 milyar 550 milyon 923 bin lira ödenek ayrıldığını açıkladı.

KAPLAN KASETLERİ SORDU

BDP’li komisyon üyesi Hasip Kaplan ise Bakan Güler’e neden polislerin sendikalaşmasının önünün açılmadığını ve “Seçimler yaklaşıyor sayın bakan yeni seks kasetlerinin ortaya çıkma ihtimali var mı?” diye sordu?

KAVAS VE GEZİLİ KARŞILAMA

Bütçe görüşmeleri CHP’li milletvekillerinin protestosuna sahne oldu. CHP’li Mevlüt Aslanoğlu, komisyona elinde bir kupa ve üzerinde “Yılın en iyi kavası ödülü. Kimseye yedirtmeyiz” yazılı pankart ile geldi. CHP’li Musa Çam, Bakan Güler’in elini sıkmaya geldiğinde Gezi direnişinde ölenlerin resimlerinin yer aldığı bir dövizi iki eliyle kaldırdı ve “Bu durumda nasıl elinizi sıkayım” diyerek tepkisini gösterdi.

Esra Koçak
16 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net