Sendika org: Güler, “Gezi’nin bir bölümünü kavrayamadık!”

muammergulerİçişleri Bakanı Muammer Güler, Gezi direnişinde hükümet olarak bazı bölümleri kavrayamadıklarını söyledi

İçişleri Bakanı Muammer Güler mecliste milletvekillerinin sorularını cevapladı. Gezi direnişinden, öğrenci evlerine ve Adana Valisi’ne kadar tüm soruları yanıtlayan Güler, Gezi direnişinin bir bölümünü kavrayamadıklarını “itiraf” etti. Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu kadar büyük bir “şiddet” olayıyla karşılaşıldığını ve” polise şiddet” uygulandığını söyleyen Güler, Bayburt hariç yurt genelinde 5 bin eylemin gerçekleştiğini ifade etti.

Gezi Parkı direnişine dair verileri açıklayan Güler, yurt genelinde 80 ilde toplam 5 bin 532 protesto gösterisi düzenlendiğini söyledi. Gösteri yapılmayan tek ilin Bayburt olduğunu belirten Güler, eylemlerde 697 polis ile çok sayıda göstericinin yaralandığı olaylarda 198 kişinin tutuklandığını ifade etti. Güler, yaralı polislerin verisini sunarken kaç direnişçinin yaralandığını ve öldürüldüğüne değinmedi.

Güler, polisin orantısız güç kullanımıyla ilgili şöyle konuştu:

“Gezi olaylarında kavrayamadığımız yerler var mı evet var, kavrayamadık. Cumhuriyet tarihinde ilk defa bu kadar toplu şiddet olayı polise karşı uygulandı. Hatta olayların arkasında uluslararası güçler ve çözüm sürecinin baltalanmasına kadar varan bir arayış olduğunu belirtmek isterim.”

Öğrenci evleri tartışmasına da değinen Güler, “Ne zaman kimin evine gidilmiş kim kiminle kalıyor denilmiştir böyle bir şey yok. Asla kişilerin özel hayatlarına girmek gibi bir niyetimiz yok, böyle bir uygulamanın da kanunsuz olduğunu söylüyorum böyle bir talimatımız da olamaz” şeklinde konuştu.

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş için haklı olsa bile yanlış yaptığını söyleyen Güler, “10 Kasım törenlerinde törenin saygınlığına gölge düşürülmüş valiye ve Başbakan’a hakaret edilmiş, bu nedenle 9 kişi hakkında işlem yapılmıştır. Tüm bunlara rağmen valinin vatandaşla bu tür diyaloga girmesi yanlıştır. Valimiz hakkında inceleme devam etmektedir” dedi.

16 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org