ETHA: Eğitim-Sen; “Evimizden çık Başbakan”

“Aile aynı zamanda şiddetin, baskının ve tecavüzün de yuvası” diyen Eğitim-Sen, devletin bu gerçeği tüm ısrarlara rağmen yok saydığını kaydetti. “Evimizden çık Başbakan” diyen Eğitim-Sen, 17 Kasım’da Taksim’de yapılacak eyleme çağrı yaptı.

İSTANBUL- Eğitim-Sen İstanbul Üniversiteler Şubesi, Başbakan Erdoğan’ın “kızlı-erkekli aynı evde kalıyorlar. Buna izin vermeyiz” şeklindeki açıklamasına tepki gösterdi.

Yazılı açıklama yapan Eğitim-Sen, “kızlı-erkekli evler” tartışmasıyla Başbakan’ın, öğrenci evlerini “terör yuvası” olarak işaretlemiş olduğunu belirtti. “Bu bakımdan ‘şikâyetler’ üzerine yapılacak ev baskınlarında gençleri hangi suçlamaların beklediğini öngörebilmek imkansız” diyen Eğitim-Sen, bu gibi ev baskınları ve denetimlerin erkeklerden daha fazla kadınları ve LGBTİ bireyleri etkileyeceğine işaret etti.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “AKP, içinde yaşadığımız toplumsal zeminin katmanlı ve karmaşık yapısını görmezden gelerek, güven ve dayanışmaya dayalı bir ortak yaşamı mümkün kılmak yerine, komşuları birbirinin muhbiri haline getiriyor. Yine böylesi bir ortamda 18 yaşını aşmış genç bireyler hakkındaki şikâyetleri ailelerine bildirmekle, hem bireysel hak ve özgürlükleri yok sayıyor hem de çözümü değil çatışmayı çağırıyor. Komşuların muhbirliği ve yapılacak şikâyetlerin ailelerle paylaşılmasının; yaşadığımız muhafazakâr ve ataerkil toplumsal iklimde linç kültürünü, “namus cinayetlerini” ve zorla evlendirilmeleri körüklemesi kaçınılmaz. Üstelik bunlar için yeni yasal düzenlemelere de gerek yok, muktedir olan yolunu açtıktan sonra gerisi geliyor.”

“Aile aynı zamanda şiddetin, baskının ve tecavüzün de yuvası” diyen Eğitim-Sen, devletin bu gerçeği tüm ısrarlara rağmen yok saydığını kaydetti.

Eğitim-Sen, şunları belirtti: “Bizler yine biliyoruz ki dayanışma ve güven üzerine kurulmuş bir birlikte yaşam için ne karı koca ne de akraba olmak gerekiyor. Bizler inanıyoruz ki komşuluk birbirimize düşman olmaktan değil, ihtiyaç halinde dayanışmaktan geçiyor. Ne AKP’nin kadın düşmanı politikalarına ne de hak ve özgürlükler alanına yaptığı saldırılara teslim olmadık, olmuyoruz. Neo-liberal ve muhafazakâr politikaların saldırısına karsı aynı haklara hepimiz, her birimiz ve öğrencilerimiz için sonuna kadar sahip çıkacağımızı bir kez daha duyururuz.”

Feminist kadınların çağrısıyla, 17 Kasım Pazar günü saat 14.00′da Taksim Tünel Meydanı’da eylem yapılacağını duyuran Eğitim-Sen, tüm kadınları eyleme davet etti.

15 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr