Sendika.org: Bakan kalabalıktan korktu, avukatları hedef gösterdi, Ali İsmail davası taşındı

Bakanlık, Ali İsmail Korkmaz davasına ilişkin görüşlerinde “Avukatların terör örgütü bağlantısı var” dedi. Davanın yoğun katılımlı eylemlerden korktukları için naklini istedi. Davanın nakli kararı bu görüşün bildirilmesinden sonra geldi.

Ali İsmail Korkmaz davasında Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Müdürlüğü, davanın başka bir yere alınması konusunda Vali ile aynı görüşü paylaştığını bildirdi. Tutuklu sanık sayısının çokluğu nedeniyle Eskişehir Adliyesi’ne getirilmesinin güvenlik zafiyeti oluşturacağını iddia eden görüşün altında Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in ismi yer alıyor. Bakan, 5 Kasım tarihli, davanın başka bir yer mahkemesine nakli istemini, Ali İsmail Korkmaz’ın avukatlarının terör örgütü bağlantılı olmalarını iddia ederek gerekçelendirdi.

Bakanın bir diğer korkusu da dava nedeniyle “kalabalık” eylemlerin olması ve olabileceği. Eskişehir’in coğrafi konum itibariyle kolay ulaşılabilir olduğunu bu nedenle diğer illerden yoğun katılım olabileceğini söyleyen Bakanlık, kamu güvenliğini gerekçe göstererek davanın naklini istedi.

Bakanın korktuğu ve kendisinin de belirttiği eylemlerin adı “Adalet nöbeti”. Ve bu eylemler yargılamanın engellenmesi için değil Ali İsmail Korkmaz’ın katillerinin yargılanması ve cezalandırılması için yapılıyor. Bakanlığın “terör örgütleri” ile bağlantılı olduğunu iddia ettiği avukatların “Ali İsmail Korkmaz davasına katılarak provakatif davranışlarla adli sürecin normal işleyişini sabote edebileceği” şüphesi de istemin gerekçesinin kamu güvenliği olmadığını gösteriyor.

Bakanlığın görüş yazısında kullandığı ifadeler şunlar:

“Eskişehir Valiliğinin 27 Eylül tarihli yazısında Ali İsmail Korkmaz adlı şahsın Eskişehir ilinde hayatını kaybetmiş olması ve sonraki süreçte Eskişehir il merkezinde düzenli ve örgütlü şekilde açık alan eylemleri yapılması, olayın faili olduğu iddia edilen kurumların ve Emniyet mensuplarına yönelik propaganda yapılması, eylemler esnasında araç, tramvay, trenlere ait trafik akışlarının engellenmesi, Eskişehir Adliye binası önünde düzenlenen kamuoyunu, hakim ve savcıları etkilemeye yönelik adalet nöbeti eylemlerinin devam ediyor olması, marjinal grupların etkin ve örgütlü eylemleri arıtma çabaları, bu tür örgütlerle bağlantılı avukatların Ali İsmail Korkmaz davasına katılarak provakatif davranışlarla adli sürecin normal işleyişini sabote edebileceği ve Eskişehir ‘in coğrafi konumu itibariyle kolay ulaşılabilir olmasının tertip edilecek muhtemel eylemlere diğer illerden de yoğun katılım olabileceğinden bahisle davanın Eskişehir Adliyesinde devam edilmesi durumunda kamu güvenliğinin sağlanmasında ciddi zorluklar yaşanabileceği bildirilmiştir.”

15 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org