Sendika.org: Gezi Hukuki İzleme, Gezi sürecinin hukuksuzluklarını yargıya taşıyor

Gezi Hukuki İzleme Gezi sürecine ilişkin tüm hukuksuzlukların takipçisi olmaya devam ediyor. Ali Çerkezoğlu’na yönelik yapılan hukuksuzluklara ilişkin olarak başlatılan suç duyuruları ve iktidarın diğer tüm hukuksuz uygulamalara ilişkin olmak üzere genişletilecek.

Gezi Hukuki İzleme Grubu 31 Mayıs’tan bu yana sürdürülen hukuksuzluklara ilişkin bir açıklama yaparak, sürecin takipçisi olduklarını hatırlattı. Hukukçular, Taksim Dayanışması’ndan ve İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu’na yönelik olarak sürdürülen hukuksuzluklara ilişkin de suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu.

Bugün (15 Kasım) İstanbul Tabip Odası’nda gerçekleştirilen basın toplantısına Av. Erkut Güzel, Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Prof. Dr. Taner Gören, Av. Arzu Becerik ve Dr. Ali Çerkezoğlu katıldı.

Yapılan açıklamada Gezi sürecinde Taksim Dayanışması bileşenlerine karşı düzenlenen operasyonlara odaklanılarak Ali Çerkezoğlu’nun haksız yere ve kanuna aykırı olarak gözaltına alındığı, evinin arandığı, kişisel eşyalarına, iletişim araçlarına el konulduğu, özgürlüğünden yoksun bırakıldığını anımsatıldı.

Çerkezoğlu’na yöneltilen suçlamaların hukuki dayanaktan yoksun olduğuna dikkat çekilirken, “Bu operasyon sırasında verilen tüm yakalama, gözaltı, ek gözaltı süresi verilme, üst arama ve elkoyma kararları çeşitli mahkemelerin kararları ile ortadan kaldırılmış, tutuklama talebi de sorgu hakimliği tarafından kabul edilmeyerek Ali Çerkezoğlu vee diğer gözaltında bulunanlar serbest bırakılmıştı” dendi.

Operasyonun muhalif olarak demokratik haklarını kullanan kişi ve kurumlara gözdağı verme amacına yönelik olduğu söylenen açıklamada Ali Çerkezoğlu için yapılacak suç duyurusuna giden hukuki süreç anlatıldı.

15 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org