Evrensel: Gezi’den 6 Kasım’a YÖK tarihin çöplüğüne

YÖK kuruluş yıldönümünde İzmir’deki üniversitelerde protesto edildi. ‘Gezi’den 6 Kasım’a YÖK tarihin çöplüğüne’ çağrısıyla yapılan eylemlerde Gezi direnişi sırasında gençliğin ortaya koyduğu gücün YÖK karşıtı mücadeleyle devam ettirildiği belirtildi.

geziden-6-mayisa-yok-tarihin-coplugeb542d58f11d1217cf24b

Dokuz Eylül Forumu, üniversite toplulukları ve öğrenci gruplarının çağrısıyla Dokuz Çeşmeler Kampüsü Yabancı Diller Binası önünde toplanan öğrenciler, üniversite içinde yürüyüşe geçti. Yürüyüşlerini Yabancı Diller önünde bitiren öğrenciler yürüyüş boyunca attıkları sloganlarla da YÖK’e ve AKP’ye olan öfkelerini dile getirdiler. Gezi eylemlerinde yaşamını yitirenler ve tutuklu olarak yargılanan üniversite öğrencileri de unutulmadı.

HAK ARAYAN ÖĞRENCİYE TOMA
Burada öğrenciler adına açıklamayı okuyan Lütfiye Burcu Kaya üniversitelerde en ufak akademik ve hak arama talebinde öğrencilerin karşısına tomaların, akreplerin ve polislerin dikildiğini belirterek “Üniversitelerin özgür düşüncenin ve eleştirinin ev sahipliği yaptığını biliyorlar” dedi.

Gezi eylemleri ile birlikte gençliğin ‘Artık yeter, başka bir eylem mümkün’ diyerek gücünü ortaya koyduğunu ifade eden Kaya şunları dile getirdi “Şimdi mücadele her yerde sürüyor. Kavga liselerde, üniversitelerde, sokaklarda, atölyelerde, evlerin balkonlarında yeni bir enerji büyüyor. Öğrenci gençliğin sorunları sokaklarla kuracağı bağla daha güçlü aşılacak ve talepleri politik mücadele ile elde edilecektir. YÖK yok edilebilecek, sermayenin ve baskıcı devlet aygıtının bütün kurumları bu mücadele sonucunda alt edilebilecektir. Gezi eylemleri ortaya koymuştur, ancak örgütlü mücadele ile her şeyi başarabiliriz.”

Açıklama forumlara çağrıyla bitirildi.

TIP’TA DA PROTESTO EDİLDİ
DEÜ Tıp Fakültesi’nde de Tıp Öğrenci Kolu ve SES DEÜ Öğrenci Komisyonun çağrısıyla bir araya gelen öğrenciler hastane girişinde bir açıklama yaptı. Sağlık çalışanlarının da katıldığı açıklamada öğrenciler adına metni okuyan Bedri Orgun, YÖK kuruluşunun ilk gününden beri akademik bilimsel eğitimin önünde engel olduğunu belirterek “ YÖK Başkanı Çetinsaya demokratik bir üniversite müjdeliyor ama üniversitelerin üstüne yükseldiğini söylediği çeşitlilik,  idari ve özerklik, rekabet ve performans sistemi, mali esneklik ve kalite denetimi tümüyle piyasanın ihtiyaçlarına göre biçimlenmiş ilkelerdir” dedi.

deu-saglik-6kasim

Gündemde olan evlilik kredisine de değinen Orgun şunları kaydetti “Daha önce açıklanan evlilik kredisi projesiyse işsizlik ve geleceksizliğin kıskacında sıkıştırılan üniversite öğrencisini evlendirmeye zorlamaktan başka bir şey değildir. Kendine gelecek çizecek imkanları sahip olmayan öğrenci için evlenme bir fırsat olarak gösteriliyor. Bunun altındaki amaç ise 2023 te 100 milyonluk muhafazakar bir Türkiye oluşturmaktır”. Orgun açıklamasını herkes için eşit parasız bilimsel, nitelikli bir eğitim, demokratik bir üniversite istediklerini belirterek bitirdi.

EGE’DE KİTLESEL AÇIKLAMA
Ege Üniversitesi’nde de Ege Forumunun çağrısıyla yemekhane önünde bir araya gelen yüzlerce öğrenci YÖK’ü ve AKP’nin politikalarını protesto ettiler.

ege_6kasim

Üniversitedeki açıklamanın ardından Manisa Kavşağını kapatan öğrenciler burada yaptıkları açıklamada “Bugün karşımızda duran üniversite modeli iktidarın bizlere dayatmasıdır. Yeni YÖK Tasarısıyla üniversitenin her alanını piyasalaştırmayı, gerici eğitimi temel almayı ve gençliği zaptetmek için kolluk güçlerini okullara sokmayı hedeflemektedir. Bu tasarı sadece öğrencileri değil üniversitenin bütün birleşenlerini etkileyen, köleleştiren bir yasadır. Bir yandan YÖK yasa tasarısını hayata geçirirken, diğer yandan muhafazakar politikalarıyla yaşam alanlarımıza müdahale etmektedir. Yurtları ayırmakla işe başlayanlar bugün öğrenci evlerine baskınlar yaparak ahlak bekçiliğine soyunacaklarmış” denildi.

Açıklama öğrencilerin talepleri okunarak bitirildi.

6 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net