Birgün: 6 Kasım’da öğrenciler sokakta ‘Ali İsmail yaşıyor, üniversiteliler direniyor’

YÖK’ün kuruluş yıl dönümü 6 Kasım’da Türkiye’nin birçok kentinde sokağa çıkan öğrenciler polis saldırısıyla karşılaştı

altikasimistanbul3

6 Kasım YÖK’ün kuruluş yıl dönümünde gençler sokağa çıktı. 6 Kasım’da yine polis saldırıları yaşanıyor.

ANKARA
Ankara’da YÖK’ü protesto etmek için Yüksel Caddesi’nden toplanıp, Kızılay Meydanı’na yürümek isteyen öğrencilere polis, Yüksel Caddesi’nde gaz bombaları ve plastik mermilerler müdahale etti. Müdahale sırasında bir öğrenci gözaltına alınırken, müdahale sonrası ara sokaklara dağılan öğrencilere polis gaz bombası ve plastik mermilerle müdahalesi sürüyor. Öğrencilere müdahaleye havadan da bir polis helikopteri eşlik etti. Kızılay YÖK protestosunda 6 gözaltı olduğu, yaralıların revirlere ulaştırıldığı bilgileri geliyor. Yürüyüş dergisi muhabirleri Başak Kavruker ve Duygu Tunç, gazeteci olduklarını belirtmelerine rağmen kelepçelenerek gözaltına alındı. Polisin Mithatpaşa Caddesi üzerinde yığınak yaptığı, YÖK protestosuna katılanları gözaltına aldığı öğrenildi.

DTCF işgal edildi
DTCF’de öğrenciler dekanlığı işgal ettiler ve pankart astılar. Polis DTCF’de Dekanlığı işgal eden 11 öğrenci polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

DTCF’de dersler pazartesi gününe kadar iptal edildi.  Fakülte koridorlarına atılan gazdan etkilenen 10 öğrenci fenalık geçirdi.

isgaldtcf

 

 

 

 

 

 

 

ODTÜ’de direniş sürüyor
ODTÜ’de toplanan binlerce öğrenci Hazırlıklardan Devrim Stadyumuna yürüdü. Yürüyüşte “Ali İsmail Yaşıyor Üniversite AKP’ye direniyor, YÖK kalkacak polis gidecek Üniversiteler bizimle özgürlüklesecek” sloganları atıldı.

Öğrenciler, ODTÜ Devrim Stadyumuna DİREN yazdı.

direnodd

İSTANBUL
İstanbul’un tüm üniversitelerinden öğrenciler Beyazıt Meydanında toplandı.

Ali İsmail Korkmaz maskesi takan binlerce öğrenci iki koldan Beyazıt’a yürüdü, “Beyazıttan ODTÜ’ye bin selam, Hepimiz Ali’yiz öldürmekle bitmeyiz, ODTÜ’de düşene dövüşene bin selam” sloganları atıldı.

altikasimistanbul

 

altikasimistanbul2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

altikasimistanbul3

ANTALYA

Antalya’da Akdeniz Üniversitesi öğrencilerine polis saldırdı. Saldırıda Haydar Aslan, Hüseyin Tıkır, Fatmagül İşcan ve Süleyman Kaymaz gözaltına alındı. Emre Kılıç adlı öğrenci ise başından yaralandı.
Saldırısı sonrası öğrenciler oturma eylemine başladı. Öğretim üyelerinin de destek verdiği öğrenciler gözaltılar serbest bırakılana kadar oturma eylemine devam edeceklerini açıkladılar.

antalya

URFA
Şanlı Urfa’da, Harran Üniversitesi Öğrenci Derneği üyeleri, YÖK’ün kuruluş yıl dönümünü basın açıklaması yaparak protesto etti. Ellerinde Türkçe ve Kürtçe döviz taşıyan öğrenci grubu  YÖK’ün 12 Eylül askeri darbenin ürünü olduğunu ifade ederek, “YÖK’le beraber üniversitelerde harç alınmaya başlanmış, böylece üniversiteler birer ticarethaneye dönmüştür” dedi.

ADANA
Adana’daki Çukurova Üniversitesi’nde (ÇÜ) biraraya gelen yaklaşık 100 öğrenci,32′nci kuruluş yıldönümünde YÖK’ü de protesto etti. Alkış ve ıslıklarla hükümet aleyhine sloganlar atan gruptakiler adına konuşan ÇÜ öğrencisi Eren Öztürk, “Bizler üniversitelerde tüm özgürlüklerin savunucusuyuz. Her türlü gerici uygulamaya karşı mücadele edeceğiz” dedi.

SİVAS
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde bir grup öğrenci, YÖK’ü protesto ederek rektörlük binasına yürüdü. Öğrenciler bir süre oturma eylemi yaptı.12 Eyül politika ve uygulamaları ile mücadele etiğini söyleyen hükümetİin sözünü tutup  YÖK’ü kaldırmasını istedi.

MERSİN
Mersin Üniversitesi öğrencileri Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyerek burada yapılan basın açıklamısında 32 yıldır kurulan YÖK’ün kuruluş amacına göre hareket ederek üniversiteleri ticarethaneye, bilimdışı bir kurum haline getirmeye devam ettiğini ifade etti.

urfa.jpg

 

 

 

 

 

 

6 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız. birgun.net