BirGün: ‘Buradan geçmek için ABD vatandaşı mı olmak lazım’

İstanbul’daki Gezi Parkı direnişinin ardından bir süre tutuklu kalan bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek, bugün hakim karşısına çıktı. Sarıçiçek gözaltına alındığı sırada yaşadıklarını, “Ayrımcılık yaptılar. Ben de bunun üzerine sinirlenerek ‘buradan geçmek için ABD vatandaşı mı olmak lazım, ABD pasaportu mu taşıyalım?’ dedim” sözleriyle anlattı…

buradan-gecmek-icin-abd-vatandasi-mi-olmak-lazim-1

İstanbul’daki Gezi Parkı direnişinin ardından bir süre tutuklu kalan bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek’in de aralarında bulunduğu 20 sanık Çağlayan’daki İstanbul 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Davaya Ali Sarıçiçek’in de aralarında bulunduğu 12 sanık katıldı. İtalyan uyruklu foto muhabiri Mattia Cacciatori dahil 8 sanık duruşmaya katılmadı.

Sanıklar hakkındaki adli kontrol uygulamasını kaldıran mahkeme, avukatların derhal beraat kararı verilmesi yönündeki talebini “delil yokluğu ve mahkemenin görevinin de delilleri toplamak olduğunu belirterek reddetti. Duruşma 11 Şubat 2014 tarihine ertelendi.

DÖVDÜLER HAKARET ETTİLER

Kimlik tespitlerinin ardından geçilen savunmalarda Ali Sarıçiçek oğluyla beraber bayrak sattığını söyleyerek “O gün bayrak satmak için Beşiktaş ardından da Taksim’e gittik. Polis bana ‘Karaköy’e git’ dedi. Ama oradan bineceğim otobüs geçmiyordu. Polisler yabancı uyruklu vatandaşların geçişine izin verdiler. Ayrımcılık yaptılar. Ben de bunun üzerine sinirlenerek ‘buradan geçmek için ABD vatandaşı mı olmak lazım, ABD pasaportu mu taşıyalım?’ dedim. Elimdeki bayrağı göstererek ‘hepimiz bu bayrak altında yaşıyoruz’ dedim. Polise mukavemet etmedim. Polis beni dövdü, küfürler etti. Dayak yedikten sonra yere çöktüm” şeklinde konuştu. Diğer sanıklarda savunmalarında haklarındaki suçlamaları reddederek, polis tarafından şiddete maruz kaldıklarını söyledi.

ŞİDDET UYGULAYAN DEVLETİN KENDİSİ

Savunmaların ardından avukatlar, müvekkillerinin anayasal haklarını kullandıklarını hatırlatarak, beraatlarını istedi. “Bizler de çapulcuyuz” diyen Avukat Tülay Odabaşı, asıl yargılanması gerekenin şiddet uygulayan devletin olması gerektiğini ifade etti.

7 YILA KADAR CEZA İSTENİYOR

Sarıçiçek ile birlikte yargılanan 20 kişi hakkında “polise mukavemet”ve Toplumsal Gösteri ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefet suçundan 7 yıla kadar hapis cezası isteniyor. 6 Temmuz’da gözaltına alınan ve 8 Temmuz’da tutuklanan Sarıçiçek ile birlikte 8 kişi 16 Temmuz’da avukatların itirazı sonucu tahliye edilmişti.

Elçin Yıldıral
1 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net