HabersoL: Çapulcular Barcelona sokaklarında

barselona

Gezi eylemlerine ilk günden beri aktif destek veren Barselona, bu sefer bir sokak sergisi ile Haziran Direnişinde kaybettiklerimizi andı ve Gezi tutsakları için bir mektup kampanyası başlattı.

Barselona’da Haziran Direnişine destek eylemleri sırasında şekillenen “Ceviz Ağacı” inisiyatifi, 26 Ekim Cumartesi günü Barselona Modern Sanatlar Müzesi’nin bahçesinde bir etkinlik gerçekleştirdi.

Uluslararası “Inside Out” projesinin desteklediği etkinlikte, Barselona’daki Gezi eylemleri boyunca Güray Özen tarafından portreleri çekilen 50 çapulcunun dev fotoğrafları, direnişte yitirilen 6 gencin resimleri ile birlikte Barselona Modern Sanatlar Müzesi’nin bahçesine asıldı. Performans boyunca açılan masada ziyaretçilere Gezi’de hayatını kaybedenlerin ve Gezi tutsaklarının öyküleri bulunan zarflar dağıtıldı ve kayıp ailelerine ve tutsaklara gönderilmek üzere pek çok farklı dilde kaleme alınan 50’den fazla mektup toplandı. Gün boyu pek çok yerli ve turistin ziyaret ettiği ve ufak bir müzik dinletisi ve bir kaykay gösterisi ile son bulan sokak sergisi, Barselona’da yaşayan ve kenti ziyaret eden herkese uzun bir süre için Haziran Direnişinin heyecanını ve ruhunu hatırlatacak.

Katılımcı sanat projesi Inside Out, 2011 yılından bugüne, insanlara büyük format portrelerini sokaklara asarak siyasi ve toplumsal mesajlarını iletme ve kişisel öykülerini görünür kılma şansı sunan uluslararası bir proje. Bugüne kadar 108 ülkede 120.000’den fazla kişinin fotoğraflarıyla parçası olduğu proje, yerleşik kamusal alan/sergi alanı, yaya/seyirci, özne/anlatı tanımlarını sorgulayan bir performans olarak ve “Halkın Sanat Projesi” sloganıyla her geçen gün yaygınlaşıyor.

Katalunya’da aktif olan “Ceviz Ağacı” inisiyatifi ise, Barselona’da düzenli olarak her gün gerçekleştirilen konsolosluk eylemlerinin ardından, film gösterimleri, söyleşiler ve anmalarla etkinliklerini sürdürüyor. “Ceviz Ağacı” 27 Ekim Pazar günü “Hangi Cumhuriyet?” başlığı altında bir söyleşili alternatif Cumhuriyet yemeği organize edildi.

kadın

duvar

kaykay

28 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; haber.sol.org.tr