Radikal: ODTÜ’de yaralanan öğrenci “Polis beni ateşe itti”

Cumartesi gecesi, ODTÜ’deki yol inşaatını protesto etmek için kampüs içinde kurdukları barikatı ateşe veren öğrencilere polis müdahalesi sırasında vücudunun bir bölümünde yanıklar oluşan öğrenci kendisini ateşe ittikleri gerekçesiyle polisten şikayetçi oldu.

odtu

ODTÜ ’deki yol eyleminde ağır yaralanan üniversite öğrencisi Yener Çıracı, tedavi gördüğü hastaneden taburcu oldu. Çıracı, “Polis beni bilerek ateşin içine itti” derken, Emniyet yetkilileri, “Barikat kurup yaktıkları ateşin içine düştü, polisle ilgisi yok” dediler.

ODTÜ orman arazisindeki yol inşaatını protesto etmek için Cumartesi akşamı bir araya gelen ve polisin inşaat bölgesine yürümelerine izin vermemesi üzerine yerleşke içerisinde kurdukları barikatı ateşe veren öğrencilere, Çevik Kuvvet gece saatlerinde sert müdahalede bulunmuştu. Cop ve biber gazı kullanarak öğrencileri dağıtmak isteyen polislere, öğrenciler direniş gösterdi. Polisin coplu müdahalesi sonrası üç ODTÜ öğrencisi hafif yaralanırken, eyleme destek için gelen Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Yener Çıracı ise ağır yaralandı. Kollarında ve bacaklarında ikinci ve üçüncü derece yanık oluşan Çıracı’nın kafasında da darbeye bağlı yedi santimlik açılma meydana geldi. Öezel bir hastanede 2 gün tedavi altına alınan Çıracı, önceki gün taburcu oldu. Çıracı’nın tedavisine GATA’da devam edileceği öğrenildi.
ÇIRACI: POLİS BENİ ATEŞE İTTİ

Yener Çıracı, polisin kendisini ateşin içine ittiğini belirterek şikayetçi oldu. Hastaneye giden polislere ifade veren Çıracı, “Gece, polis uyarı yapmadan, kasksız, ellerinde coplarla bize müdahalede bulundu. Bir anda ne olduğunu anlamadan coplarla saldırdılar. Kafama darbe aldım, polisin biri de beni barikattaki ateşin içine itti. Arkadaşlarım beni ateşin içinde çıkardı. Baygınlık geçirdim, sonra hastaneye geldik. Polisten şikayetçiyim” dedi.

EMNİYET: KENDİSİ DÜŞTÜ

Emniyet yetkilileri ise Çıracı’nın iddialarının asılsız olduğunu belirterek, “Gece boyunca barikat kurup ateş yaktılar. Yerleşke dışında bekleyen polise havai fişek ve taş attılar. Barikat ateşi, yurt ve lojmanları tehdit etmeye başladı. Yurtta ve lojmanda kalanlar yardım talep etti. Polis ekipleri de bütün bölgeyi tehdit eden ateşi söndürmek için yerleşkeye girdi. O sırada eylemciler kaçışmaya başladılar. Bu sırada ateşe düşmüş, ilk yardım edenler de polis ekipleri olmuş” dediler.

28 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr