Cumhuriyet: ODTÜ Ormanı tartışmasında sıra Eymir’de

Doç. Dr. Tarık Şengül ODTÜ’nün koruma planını değerlendirdi ve uyardı.

Eymir_Golu_Golbasi_Ankara

ODTÜ’lü öğretim üyesi Şehir Planlamacısı ve Siyaset Bilimci Doç. Dr. Tarık Şengül ODTÜ’nün onaylanan koruma planıyla ilgili, “Melih Gökçek anlayışının ODTÜ toprakları üzerinden yürüttüğü işgal hareketi bugün yollara odaklanmış olmakla birlikte, önümüzdeki dönem gözleri bir kez daha Eymir Gölü’ne dönecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanıp askıya çıkarılan ODTÜ Koruma Planı’ndaki bazı maddelere bu yönüyle de dikkat etmek gerekiyor” değerlendirmesini yaptı.

ODTÜ Ormanı’na Büyükşehir Belediyesinin yaptığı gece baskının ardından ODTÜ’nün İmar Planı tartışılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayladığı ve son anda eklediği değişiklikler ile ODTÜ’den geçecek yollarda DOP uygulanabilecek. Plana göre tünel yol olarak bilinen ikinci güzergahın da tünel olup olmayacağı belirsiz. ODTÜ’nün ve Ankara’nın en değerli alanlarından Eymir Gölü’nün durumu da Bakanlığın onayladığı imar planına göre belirsiz kalıyor. Bu konuda Cumhuriyet Ankara’ya açıklamalarda bulunan Şengül, Bakanlığın hazırlayıp onayladığı plana dikkat etmek gerektiğini belirtiyor. Şengül,“Koruma Planı orman ve Eymir Göl alanı ile ilgili kasıtlı olduğu anlaşılan bir belirsizlik bırakıyor. Böylesi bir düzenleme ile gerek orman gerekse göl alanına ilişkin tüm kararları ODTÜ Koruma Planı ile almamış oluyorlar. Böylece daha sonra tüm yetkilerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kullanılacağı Gölbaşı Özel Çevre Korum Planı’nda, özellikle Eymir Gölü için yeni düzenlemeler yapılabilmesinin de önü açılıyor” açıklaması yapıyor.

 ‘Skandal’ plan

Şengül, ODTÜ’nün tüm arazisine yönelik spekülatif heveslerin bir kısmının saklı tutulduğunu belirterek, “Şu an hazırlanan ODTÜ Koruma Planı bu alanlara yönelik başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere çeşitli kesimlerin spekülatif niyetlerini bitirmiş olmayacak” diye konuştu. “Üstelik ODTÜ Koruma Planı’na konulan Gölbaşı Özel Çevre Koruma Planı’nda belirlenir maddesi ile bunun da önü açılmış olacak. Bu durumda ODTÜ tüzel kişiliği de büyük ölçüde devre dışı kalacaktır” diyen Şengül, onaylanan planın bu açıdan kabul edilebilir olmadığını dile getirdi. Planın başka bir plana ihtiyacı olduğunu söyleyen Şengül, bu durumun planlama ilkelerine göre “skandal” nitelikte olduğunu belirtti. Büyükşehir Belediyesi’nin “Eymir konusundaki niyetlerini okumak için” Oran’da yükselen gökdelenlere bakmanın gerektiğini anlatan Şengül şunları aktardı: “Çevre Bakanlığı ve Gökçek belediyeciliğinin kamu kurumları olarak kamusallığı değil, rantın mantığı ile iş ve plan yapmaları vardır. Eymir Gölü’ne yönelik niyetleri okumak için Eymir’in Oran yönünde yükselen lüks konut alanlarına bakmakta yarar vardır. Bu doğal eşik, Büyükşehir Belediyesi tarafından aşılmıştır. Şimdi bu alanlara özel göl yaratmanın hazırlıklarının yapıldığı açıktır.”

Mert Taşçılar
25 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; cumhuriyet.com.tr