Kolektif’ten üniversitelilere çağrı: AKP’siz bir hafta

kolektifler

12 Eylül darbesinin getirdiği Yüksek Öğretim Kurulu’nun(YÖK) kuruluş yıldönümü olan 6 Kasım yaklaşırken Öğrenci Kolektifleri, 6 Kasım haftasını AKP’siz bir hafta olarak geçirecek, üniversitelerde çeşitli etkinlikler düzenleyecek

12 Eylül darbesinin getirdiği YÖK’ün kuruluş yıldönümü olan 6 Kasım’da her yıl darbenin ürünü olan YÖK’e karşı üniversitelerde eylemler düzenleniyor. Bu yıl Öğrenci Kolektifleri, “AKP’siz 1 Hafta: Rektörüne, polisine, YÖK’üne, bakanına, üniversite kapısı kapalı” sloganıyla 6 Kasım haftasını AKP’siz bir hafta olarak geçirecek,üniversitelerde çeşitli etkinlikler düzenleyecek. Öğrenci Kolektifleri’nin bu konuyla ilgili yaptığı açıklama ise şöyle:

“Ali İsmail Korkmaz anısına…

AKP’siz 1 Hafta:

Rektörüne, polisine, YÖK’üne, bakanına, üniversite kapısı kapalı

Haziran isyanında en ön saflarda olan üniversiteliler, üniversiteler daha açılmadan bir korku saldı AKP’ye. Biz söylemedik, doğrudan Tayyip Erdoğan ve kurmayları söyledi Eylül’den, üniversiteden korktuklarını. Bu yüzden YÖK, rektörlerin kulağına üniversite açılışlarını iptal etmelerini fısıldadı, bu yüzden ne Tayyip ne de başka bir AKP’li üniversitelere adım atamadı. Üniversiteler artık daha ‘temiz’ olsa da biliyoruz ki bu ülkenin başında Tayyip Erdoğan ve AKP gibi bir bela hala var, yine biliyoruz ki AKP’nin üniversite korkusunun ardında -bir seçimler molasıyla- üniversiteye yeni saldırı planları var. Polis var, bilim düşmanlığı var, gericilik var… Ve biliyoruz ki bu yıl üniversiteler Ali İsmail’siz açıldı!

Ve 6 Kasım. 12 Eylül darbesinin üniversitelere bıraktığı ucube kurum YÖK’ün kuruluş yıldönümü. Üniversiteliler her dönem iktidarın baskı ve denetim aracı olan YÖK’ün kurulduğu bugünü yıllardır bir mücadele günü haline, üniversitenin 1 Mayıs’ı haline getirdiler. Bu yıl üniversitenin 1 Mayıs’ı Haziran’dan beri sönmeyen bir direnişin sıcaklığıyla geliyor.

Tüm bunları bilip de şunu söylememek olmaz: Tayyip Erdoğan’ın, AKP’nin üniversiteleri ‘çapulcu’lardan temizlemesi, üniversitelere elini kolunu sallayarak girmesi için çılgın bir belediye başkanı, bir polis ordusu ya da 8 şeritli bir yol yetmez. AKP’nin Gezi Direnişi boyunca döktüğü her damla kanın, bu halka, üniversitelilere her dakika kusturduğu kanın hesabını ilk başta gençlik soracaktır. Biz Tayyip Erdoğan gibi kaçak dövüşmeyeceğiz, hodri meydan. 6 Kasım’a giderken bir haftayı üniversitelerimizde ”AKP’siz bir hafta” olarak ilan ediyoruz. Tüm Türkiye’de fakültelerde, kantinlerde, yurtlarda AKP’siz bir üniversite fikrini temsil eden etkinlikler gerçekleştirecek, AKP’yi hatırlatan ne varsa karşısında olacağız. Tayyip Erdoğan’ı da, bakanlarını da polisini de rektörlerini de uyarıyoruz, hiç gelmeyin ama o hafta kapısının önünden bile geçmeyin üniversitelerin. Çünkü o hafta konserini, gösterisini iptal ettirdiğiniz sanatçılar, pisliğe buladığınız sporu temizlemeye çalışanlar, düşman ilan ettiğiniz bilim konuşacak üniversitelerde. Eylül’ün ne zaman nereden geleceği belli olmaz ”

25 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; kolektifler.net