Bianet: ODTÜ’de binlerce fidan dikildi

ODTÜ’deki ağaç dikme şenliğinde kesilen 3 bin 17 ağaç kadar fide ekildi. Rektör Acar belediye ekiplerinin izinsiz olarak kampüse girdiğini vurgulayarak “Çok ciddi bir hukuksuzluk ve iyi niyet eksikliği var” dedi.

ODTU-ekim

*Emrah Özesen

Yol yapımı için Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin gece yarısı 3 bin 17 ağacı söktüğü Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) bugün ağaç dikme şenliği düzenlendi.

ODTÜ Rektörlüğü’nce düzenlenen şenliğe öğrenciler, akademisyenler, mezunların yanı sıra Mimarlar Odası ve Orman Mühendisleri Odası temsilcilerinden aralarında olduğu 5 binden fazla kişi katıldı.

Şenliğe katılanlar Havacılık ve Uzay Bilimleri binasının üst kısmındaki ormanlık alana kesilen ağaçlara ithafen 3 bin 17 fide ekti.

Rektör: Hukuksuzluk ve iyi niyet eksikliği var

*Ahmet Saymadi

*Ahmet Saymadi

Fidan dikimi öncesi konuşma yapan Rektör Ahmet Acar her sene yaptıkları ağaçlandırma şenliğinin bir parçası olan etkinliğin, 18 Ekim’de yapılan kesim nedeniyle bu sene çok özel bir anlamı olduğunu söyledi.

“18 Ekim günü Büyükşehir Belediyesi ekipleri bir gece yarısında izinsiz bir baskınla arazimize girerek en az 629’u nakledilebilecek 3 binden fazla ağacı yok etti.

“Bu süreçte bizi, üniversitelileri, doğaseverleri özellikle rencide eden nokta ODTÜ’nün bütün bu süreç içinde yasal zorunluluklar ve Ankaralılara karşı sorumluluk duygusuyla bu yolun geçmesine 20 senedir onay vermiş olmasıdır.

“Bu yolun geçmesi için o ağaçların bir gecede yok edilmesine gerek yoktu. Ağaçlandırma müdürlüğümüz 629 çam ağacının nakledildiğinde dikilecekleri yeri bile hazırlamıştı.”

“Çok ciddi bir hukuksuzluk iyi niyet eksikliği var” diyen Rektör, ODTÜ’nün 15 bin ağacı kestiği şeklinde çıkan haberleri de “son derece asılsız ve insafsız karalamalar” olarak nitelendirdi.

“Herkes bilir ki ODTÜ kendisine 50 yıl önce çorak bir arazi olarak verilen 30.000 dönümlük araziyi bir ormana dönüştürmeyi başarmıştır. ODTÜ son 6 yılda 300 bin fidan dikmiştir. Önümüzdeki 6 yılda 300 bin fidan daha dikilecek bir kampanya başlatacağız. Bu sayının da ODTÜ’lüler tarafından aşılacağına eminiz.”

Rektör, konuşmasının sonunda 3 Kasım Pazar günü Eymir gölünde yapılacak olan fidan ekimine tüm Ankaralıları davet etti

Beyza Kural / Ahmet Saymadi
25 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org