habersoL: TKP üyelerine Gezi’den ‘terör örgütü’ soruşturması

tkpgezi

TKP üyeleri hakkında, Gezi eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle “terör örgütü” soruşturması başlatıldı. Dün savcılığa ifade veren 2 TKP üyesi, ikamet etmedikleri bir evde yapılan aramada el konulan “deliller”le suçlandı.

“Gezi” soruşturmalarında skandal gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi eylemlerine katılanlar hakkında “örgüt” soruşturması başlattı. Gizlilik kararı bulunan dosya kapsamında dün çağrıldıkları savcılığa ifade veren 2 TKP üyesine “yasadışı örgüt faaliyeti” suçlaması yöneltildi, dosyaya gizlilik kararı konuldu.

Kalmadığı evdeki gaz maskesiyle suçlandı

Savcılık tarafından “Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek”, “Kamu malına ve özel mala zarar vermek”, “Polise mukavemet” ve “Kanuna aykırı yürüyüşe katılmak” suçlamalarıyla karşılaşan TKP üyeleri, verdikleri ifadede yasal parti üyesi olduklarını ve eylemlere üyesi oldukları partinin çağrısıyla katıldıklarını belirterek, suçlamaları reddetti.

Ancak soruşturmadaki skandallar yapılan suçlamalarla sınırlı kalmadı. Savcılık, 2 TKP üyesinin ikamet etmediği bir evde yapılan aramada el konulan suç unsurlarını soruşturmanın “delili” olarak gösterdi. Evlerinde arama yapılmayan 2 TKP üyesinin geçtiğimiz aylarda “Gezi” soruşturması kapsamında evleri basılan öğrencilerden birinin evinde yapılan aramalarda el konulan bilgisayar ve gaz maskesiyle suçlanması yaşanan trajediyi gözler önüne serdi. Savcılık, yaşanan skandala gerekçe olarak polislerin yaptığı teknik takibi gösterdi. Ancak hakkında teknik takip yapılan TKP’lilerden birinin Gezi eylemlerinden önce söz konusu eve gitmiş olması, diğerininse hiç gitmediği bir evden çıkan gaz maskesiyle suçlanması, yaşananların vehametini gözler önüne serdi.

Soruşturmada yaşanan bir diğer skandal ise savcılığın “gaz maskesi, deniz gözlüğü silah değildir” diyerek bir iddianameyi iade eden mahkemenin kararını tanımaması oldu. Savcılık, gaz maskesiyle suçladığı TKP üyeleri tarafından hatırlatılan söz konusu mahkeme kararının bu soruşturmayla bir ilgisi bulunmadığını iddia etti. Öte yandan TKP üyelerine teşhis için gösterilen Gezi eylemleri fotoğrafları arasında TKP’nin Ocak ayında Türkiye’ye gelen Patriotları protesto etmek için İskenderun’da yaptığı bir eylemden fotoğrafın da bulunması, soruşturma kapsamında bulunmayan “delillerin” de dosyaya dahil edildiğini gösterdi.

Selin Asker
24 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; haber.sol.org.tr