Bianet: ODTÜ öğrencileri ablukayı anlatıyor

ODTÜ’lü öğrenciler, belediye otobüslerinin içeriye girmediği kampüse polislerin arasından geçerek giriyor, polis helikopterinin sesi şantiyeden gelen sese karışıyor. ODTÜ bileşenleri bir arada mücadeleyi sürdürüyor.

oDTU

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) planına itiraz süresi dolmadan bir gece yapımına başlanan yol çalışmaları polis ablukası altında sürüyor. Yola karşı yapılan eylemler polis şiddetiyle karşılaşıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait belediye otobüsleri kampüs içine girmiyor.

bianet ODTÜ öğrencileri Gökçe Cengiz, Taylan Yoltaş ve Halilcan İnce ile ODTÜ direnişini, kampüse ulaşım sorununu, polis şiddetini ve bunun ODTÜ’deki yaşama etkisini konuştu.

Öğrenciler şantiye alanını saran polisler, kampüs kapısı önünde çevik kuvvet otobüsleri, tomalar, gün içinde ODTÜ üzerinde uçan polis helikopteriyle yıldırma politikası yaratılmaya çalışıldığını anlatırken ODTÜ’nün tüm bileşenleriyle bir arada direnişe devam edeceğini vurguladı.

“Ulaşım hakkımız engelleniyor”

ODTÜ’de Pazartesi günü yapılan fidan dikme eylemi sonrası polis gece boyunca ODTÜ’ye saldırdı. Salı günü de “ODTÜ’de marjinal grupların ego otobüslerine saldırdığı” iddiasıyla kampüs içi seferler durduruldu.

Öğrenciler iddiaların asılsız olduğunu anlatırken EGO kullanan Yoltaş, seferlerin kampüs içine girmemesinin öğrencileri mağdur ettiğini söyledi.

“Otobüs durakları dersliklere uzak. Akşam 17.30’daki dersten çıkıp 17.40’taki otobüse yetişemiyoruz. Ulaşım hakkımız engelleniyor. Halk otobüslerinde ve dolmuşlarda aktarma yapılmadığı için, yola daha fazla ücret ödemek zorunda kalıyoruz.”

“24 saat polis ablukası altındayım”

Polis tarafından çevrilen şantiye alanında çalışmalar gece gündüz sürüyor. TOMA’lar ve çevik kuvvet ekipleri kampüs sınırındayken, bir helikopter kampüsü izliyor. Polisler öğrencilerin dün protesto için yaptığı futbol maçını da yakından “izledi”.

100. Yıl Mahallesi’nde oturan Cengiz, okulda ve mahallede polis ablukası içinde yaşadığını anlatıyor:

“Sessizliğiyle bilinen mahallemizde artık dışarı çıktığında yanından bir akrep geçebilir halde. Şantiyenin ışığı ve sesi evde. Evin önünde 24 saat TOMA bekliyor, okula çevik kuvvet ekiplerinin arasından geçiyorum. Ders yaparken tepemizde helikopter var. Kampüs sınırı polisle dolu. 24 saat bu cenderenin içindeyim.”

“Okulun sınırı yok edildi, polis teknik olarak kampüste. Polisin ODTÜ’ye girmesinin normalleşmesinden korkuyoruz. Bugüne dek Rektörlüğün izniyle girebilen polis fidanları diktiğimiz akşam altı kez içeriye girdi ama açıklama yapmadı.”

“Bizleri yıldırmak istiyorlar”

ODTU'

Yoltaş, polis ablukasının yıldırma çabasının ürünü olduğunu söylüyor:

“Eğitim alanına giderken polisle göz göze gelmek tedirginlik verici. Öğrencileri psikolojik olarak yıpratıp gözdağı verme taktiği olduğunu düşünüyorum. Yola karşı herhangi bir eylemde toleranssız olunacağı gösteriliyor.”

Kampüsteki yurtlarda kalan İnce de polis saldırılarının yurtları doğrudan etkilediğini anlatıyor.
Öğrenciler yol yapımına karşı ODTÜ bileşenlerinin bir arada olduğunu vurguluyor. ODTÜ’de gelenek olduğunu vurguladıkları forumları iki-üç günde bir gerçekleştirerek yola karşı demokratik tepkilerini ortaya koyuyorlar. Mahallede de 100. Yıl İnisiyatifi’nce düzenlenen forumlar ODTÜ’lülerle iletişim içinde.

ODTÜ’nün Ankara için önemi nedir dediğimizde ise akademik başarılarının yanı sıra ODTÜ ormanının Ankara için önemini vurguluyorlar.

“Direnişi ODTÜ’deki birlikteliğin üzerine kurduk”

Öğrenciler, anti demokratik ve hukuksuz olduğunu vurguladıkları yola karşı mücadelelerinin devam edeceğini söylüyor. Bunun ranta ve kentsel dönüşüme de karşı bir mücadele olduğunu belirten öğrenciler yol yapımını engelleyemeseler bile demokratik yollardan mücadeleye devam edeceklerini anlatıyor. Belediyenin kestiği ağaçlara karşı ODTÜ Rektörlüğü’nün çağrısıyla yarın kampüs içinde fidan dikme eylemi yapılacak.

Cengiz, üniversite bileşenleri arasındaki birlikteliği vurguluyor:

“Yapılan yol yapım çalışması çoktan aştı. İtiraz süresinin dolmasını bekleselerdi 4 Kasım’da hukuksal olarak yapabileceklerdi yolu ama işgal ederek yapmayı seçtiler. ”

“Devlet, üniversitesine savaş açmış durumda. Devletin tüm araçlarını buraya getirip yolu yapamaması söz konusu değil belki ama önemli olan yolu nasıl yaptığı. Bir üniversiteye savaş açmadan yol yapamıyorsanız zaten yenilmişsinizdir. Üniversiteye izin alıp giremeyip gece ablukasıyla giriyorsanız üniversite bileşenlerinin bir arada duruşuna karşı duramıyorsunuz demektir.

“ODTÜ, tüm bileşenleriyle ablukaya karşı duruş sergiliyor, herkes ODTÜ içindeki durumu kınıyor ve bu saldırılara karşı mücadele edeceğini söylüyor. Bu birlikteliğin sağlanması bizim için önemli, direnişi bunun üzerine kuruyoruz. “

Sabah saat 05.00′te bile şantiyede çalışmaların sürdüğünü anlatan İnce “bir an önce yolu bitirmek istiyorlar” derken “Yolu bitirseler de mücadelemiz bitmeyecek” diye devam ediyor.

Beyza Kural
24 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org