BirGün: ODTÜ’den eylem planı

ODTU.pg

ODTÜ, bayramın son gecesi üniversite yerleşkesine girerek, yol inşaatı için yerleşkedeki 2 binden fazla ağacı söken Ankara Büyükşehir Belediyesi aleyhine yasal işlem başlatacak. ODTÜ rektörlüğü ayrıca, cuma günü, üniversite yerleşkesinde “resmi” ağaç dikme etkinliği düzenleyecek.

ODTÜ Rektörlüğünün açıkladığı eylem planı;

Yerleşkeye izinsiz girilmesi, ağaçların sökülerek kaldırılması ve bu müdahaleden sorumlu kişi ve kurumlar hakkında yasal başvurular 21 Ekim 2013 Pazartesi gününden itibaren başlatılacaktır. Bu işlemlere ilişkin ayrıntılı bilgiler ilerleyen günlerde sizlerle paylaşılacaktır.

Üniversite Senatosu 22 Ekim 2013 Salı günü saat 13.30’da toplanarak konu hakkında Üniversitemizin tepkisini yansıtan bir metni karara bağlayacaktır.

Üniversite Senatosunun duyurusu 23 Ekim 2013 Çarşamba günü basın mensupları ile paylaşılacaktır.

24 Ekim 2013 Perşembe günü veya 25 Ekim 2013 Cuma günü Yerleşkemize yaklaşık 3000 fidan dikilmesini amaçlayan bir etkinlik düzenlenecektir.  Bu etkinliğe tüm mensuplarımız ve öğrencilerimiz davetlidir. Etkinlik programı Üniversitemiz web sayfasında duyurulacaktır.

Bakanlık tarafından onaylanan planla ilgili bir bilgi notu hazırlanarak Üniversite kamuoyu ile paylaşılacak ve bilgilendirme toplantıları düzenlenecektir.

Ayrıca ‘Rant Yolu’na karşı ODTÜ Mezunları Derneği’de eylem planını açıkladı. Plan ve çağrı şu şekilde;

ODTU direnis

BU ARABA BU YOLA GELMEZ!

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın işbirliğinde, ODTÜ’nün tespitine göre, 292 çam, 133 dişbudak, 916 ahlat, 293 badem, 58 kavak, 696 diğer yapraklılar olmak üzere 2 bin 388 ağacı bir gecede yok etti!

Vergilerimizle ağaç dikmesi gereken devlet, bizim ellerimizle diktiğimiz 2388 ağacı söküp attı!

Ankaralılar,

Binlerce ağaç katledilirken, yüzlerce genç insan saldırıya uğrarken, yüzlerce taze dikilmiş fidan sökülüp atılırken uyuyamayan Ankaralılar:

Hadi, ses verme sırası bizde!

Dün gece, ODTÜ A4 (Yüzüncü Yıl) kapısında öğrencilere polis ve belediye işçisi kılığında kişilerce şiddet uygulanırken, yol inşaatı çevre illerden gelen kamyon ve iş makineleri ile yangından mal kaçırır gibi yapılmaya devam ediyordu.

Çok değil birkaç gün sonra, binlerce ODTÜ’lünün ve doğanın el birliği ile on yıllarda yeşerttiği ama şimdi yerinde yeller esen ODTÜ Ormanı’nda bitiveren “3-5 Gün Yolu” devlet töreniyle açılacak.

Bu yolun nelere mal olduğunu ve olmaya devam edeceğiniz biliyoruz.

O yüzden ağacı, doğayı, eleştirel bakışı, özerk bilimi, özgürlüğü savunan ODTÜ’lü kardeşlerimizi yalnız bırakmıyoruz.

ARABANA ATLA, bugün saat 17:30′da Eskişehir Yolu’ndaki ODTÜ A1 KAPISINA GEL.

Muktedirlere trafik nasıl tıkanırmış gösterelim!

Devlete halk için var olduğunu, “doğa”nın da “halk”ın da efendisi olmadığını hatırlatmak için gel.

ODTÜLÜ AĞAÇ VE İNSAN KARDEŞLERİME DOKUNMA demek için gel!

BU ARABA BU YOLA GELMEZ demek için gel!

ODTÜ Mezunları Derneği

22 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net