Etha: “Gökçek beceriksizliğini örtmeye çalışıyor”

ODTU yuruyusu

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ODTÜ’deki doğa katliamı ve polis saldırılarına ilişkin, “Yol gereksiz ve hukuksuz. Tıkalı olan Konya yolu değil zaten. Metro yapılması gerekir. Gökçek beceriksizliğini örtmek, Gezi’den intikam almak ve Başbakan’a şirin gözükerek adaylığını kesinleştirmek istiyor” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri ODTÜ arazisine girerek hukuksuz bir şekilde otoban yapımı için 2388 ağacı katletti. Ardından gerçekleşen öğrencilerin fidan dikme eylemine ise polis gaz bombalarıyla saldırdı ve çatışmalar bütün gec devam etti.

Melih Gökçek, eylemlerinin hukuka uygun olduğunu iddia ediyor. Gökçek’in iddialarını ve yolun gerekli olduğu yönündeki görüşlerini Mimarlar Odası Ankara Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan ETHA’ya değerlendirdi.
‘TAMAMİYLE HUKUKSUZ BİR DURUM’
Koruma amaçlı imar planının askıda olduğunu ve askı sürecinin 4 Kasım’da dolacağını hatırlatan Candan, “Askıya itirazlar olabilir ki olacak. Onun değerlendirilerek yeniden plan üzerinde tartışılması gerekiyor. Ayrıca yolla ilgili Mimar Odası, Şehir Plancıları Odası ve Peyzaj Mimarları Odası’nın ortak açtığı dava var. Dava süreci devam ediyor. Böylesi bir süreçte ODTÜ’de de izin alınmadan yasadışı bir şekilde giriliyor ve 2388 tane ağacın kesildiği ortada. Bir anda hukuksuz bir süreçle ağaçlar kesilmiş ve yol açılmış oluyor” dedi.

‘TIKALI OLAN KONYA YOLU DEĞİL Kİ’
Otoban projesinin herhangi bir şekilde ulaşım sorununu çözmeyeceğini de sözlerine ekleyen Candan, “O yol fuzuli bir yol” diyor ve projenin detaylarını aktarıyor: “1994 yılında o yol onaylanmış bile olsa, sadece mahalleyi bağlayan bir bağlantı yolu olarak onaylanmıştı. Ama şu anki planda o yol, 8 şeritli, günde 40 bin tane aracın geçeceği tam bir otobana dönüşüyor. O otoyola ihtiyaç yok çünkü Eskişehir aksında tıkanma var, Konya değil. Bunların hepsinin analizleri yapıldı.”

‘GÖKÇEK BECERİKSİZLİĞİNİ ÖRTMEYE ÇALIŞIYOR’
Ankara’nın trafik sorununu metronun çözeceğini vurgulayan Candan Gökçek’in metro yerine otoban yapmasına ilişkin ise, “Melih Gökçek 20 yıldır bir metre metro yapmadığından kendi beceriksizliğini örtbas etmek için Eskişehir yolu tıkanınca, Konya yoluna paralel bir yol açarak bu tıkanıklığı oradan çözeceğini düşünüyor” ifadelerini kullandı.

Candan yol projesinin plansız olduğunu da, “Zaten gidiyor yol Dikmen Emeçler’de binaya saplanıyor. Bunu bile hesaplamamışlar” sözleriyle belirtiyor.

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYORUZ’
Candan arazilerine sahip çıkan öğrencilere dönük polis saldırılarını ve ODTÜ’ye EGO seferlerinin durdurulmasını da sert bir dille eleştirerek, “Bütün bunlar ne hukuka ne de belediye başkanlığına sığar. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, başta Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek olmak üzere genel sekreteri, genel sekreter yardımcıları, daire başkanları ve o süreçte görev alan bütün çalışanlar hakkında suç duyurusunda bulunduk. Bugün itibariyle de ego otobüslerinin odtü seferinin kaldırılmasına ilişkin de kent hakkı ve anayasanın ulaşım hakkı açısından yasadışı olduğu için suç duyurusunda bulunuyoruz” dedi.

‘BAŞBAKAN’A YARANAYIM, ADAYLIĞIM KESİNLEŞSİN’
Melih Gökçek’in bütün mantıksızlığına ve hukuksuzluğa rağmen projede olan ısrarını ise Candan şöyle değerlendirdi: “Gezi direnişinden sonra gelişen toplumsal muhalefetten, kentine ve yaşam alanlarına sahip çıkma arzusundan intikam duygusu olduğunu düşünüyorum. Başbakana şirin gözükeyim, adaylığım tekrar kesinleşsin yaklaşımıyla, kraldan çok kralcı yaklaşımıyla öfkeyle yönetiyor. Ama buradan ne AKP kazanır ne Melih Gökçek kazanır. Sadece bu ülke kaybeder.”

22 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr