Evrensel: Polis yaşamı zehir ediyor

Fettullah Gülen ve Cem Vakfı Genel Başkanı İzzetin Doğan’ın iş birliğiyle temeli atılan cami-cemevi projesi daha tamamlanmadan Tuzluçayır’da yaşayan vatandaşların yaşamını zehir ediyor. Hemen hemen her gün polis şiddetinin örnekleri görülen Tuzluçayır’da, öğrenciler okullarına giderken dahi polis tacizine uğruyor.

tuzluçayır2

Tuzluçayır Suzan Mehmet Gönç Lisesi öğrencilerinin iddiasına göre polis, okul yolu güzergahını adeta karargah haline çevirdi. Özellikle lisenin bulunduğu bölgede sürekli bir TOMA bulunuyor. Öğrenciler bu durumun psikolojilerini bozduğunu ifade ediyor.

‘EĞİTİM HAKKIMIZA SALDIRI’

Yaşadıklarını gazetemiz aracılığıyla dile getiren öğrenciler şunları anlattılar: “Her gün polisin saldırısına maruz kalıyoruz. Geceleyin ciğerlerimizi dolduran polis gündüz ise çok daha kötüsünü ediyor bize. Eğitim alma hakkımızı fiili olarak elimizden alıyorlar. Okula gitmek çok zor artık bizim için. Çünkü önceki gece bizi öldürmeye çalışan yüzlerce polisin içinden bu sefer gaz maskesiz , bu sefer baretsiz , bu sefer düştüğümüzde yerden kaldıran arkadaşlarımız olmadan geçmek zorundayız”.

İKİ ÖĞRENCİYE  DAYAK

Birkaç gün önce polisin keyfi olarak iki öğrenciyi bütün okulun önünde dövdüğünü iddia eden öğrencilerin anlatımına göre, liseli kızlar her sabah polislerce göz tacizine ve sözlü tacize maruz kalıyor. Yine polis yoldan geçen öğrencileri ağız, kaş, göz hareketleriyle taciz ediyor, zaman zaman silahını gösteriyor. Bu durum neticesinde birçok öğrenci polislerle karşılaşmamak için ya yolunu uzatıyor ya da okula gitmemeyi tercih ediyor.

Yaşananları basın açıklamasıyla protesto etmek isteyen öğrenciler önceki akşam okul çıkışı yolda bir araya geldi. Basın açıklaması okunmadan polis öğrencilere saldırdı. Saldırı sonrasında açıklamada, “Her gece kafamıza gaz bombaları atan polisler mahallemizi, okul yolumuzu boşaltmadan da kullanamayacağız. Buradan Milli Eğitim Bakanlığına sesleniyoruz: Okulumuzun yolunu temizleyin. Derhal bu polis tugayının okul yolundan kaldırılması için gerekeni yapın” denildi.(Ankara/EVRENSEL)

Hasan Aktaş
12 Ekim 2013
Haberinkaynağı için tıklayınız; evrensel.net