Evrensel: ‘Halk istemiyor, vazgeçin’

İnsan Hakları Derneği, Tuzluçayır’da Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan ve Fethullah Gülen işbirliğiyle gündeme gelen Cami-Cemevi projesinin temellerinin atıldığı günden sonra meydana gelen hak ihlallerini raporlaştırdı. Raporda, anlatılanlar bölgede ‘cana kastederek’ yapılan polis şiddetinin korkunç örneklerini ortaya koydu. İnsan Hakları savunucuları projenin durudurulması gerektiğine vurgu yaptı.

tuzluçayır

Rapor, İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube yöneticilerinden oluşan bir heyet tarafından  Tuzluçayır Mahallesi’nde faaliyet gösteren siyasi partiler, köy dernekleri, kadın örgütleri, sendikalar, mahalle muhtarları ile zarar gören esnafın görüşleri alınarak hazırlandı.
İHD yöneticileri raporu dün Tuzluçayır Meydanı’nda kamuoyuna açıkladılar. Emek Partisi, BDP, SDP, Halkevleri, Pir Sultan Abdal Derneği, Emekli-Sen gibi çok sayıda kurum temsilcisinin de destek verdiği basın açıklamasına mahalleliler de katıldı.

‘EV VE KURUM BİNALARINA GAZ ATILDI’

Burada raporu açıklayan İHD MYK Üyesi Selma Güngör, evlerin ve kurum binalarının içerisine çok sayıda gaz bombasının atıldığı tespitini sundu.
Muhtarların da projeden habersiz olduğunu belirten Güngör, projenin hayata geçirildiği bölgenin “burası katı atık çöplüğü”, “park ve sosyal alan yapılacak” gerekçesiyle boşaltıldığını aktardı.

‘HASTA, ÇOCUK, YAŞLI DİNLENİLMEDİ’

Eylemler sürerken bölgede elektriklerin de sık sık kesildiği tespitini dile getiren Güngör, esnafın dükkanlarının polisler şiddeti nedeniyle maddi zarara uğratıldığını anlattı. Özellikle kadın, yaşlı ve çocuklara yönelik şiddetin boyutuna vurgu yapan Güngör, astım ve kalp rahatsızları olan onlarca kişinin mağduriyetine değindi.

YARALANMALAR KAFADAN

Bölgede revir olarak kullanılan yerlerden olan Emek Partisi’ndeki sadece bir günlük bilançoyu aktaran Güngör, 4 kişinin bacağının kırıldığını, 3 kişinin kafasına aldığı darbe sonucu ağırlaştığını, 2 kişinin kolunun kırıldığını, bir kişinin yoğun bakıma kaldırıldığını ve bir kişinin de zehirlendiğini bildirdi. Güngör ayrıca 24 yaşındaki bir kadının da akrep olarak tabir edilen zırhlı aracın müdahalesi sırasında üzerine sokak lambası düştüğünü hatırlattı.

‘TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ’

Güngör şunları söyledi: “Yaptığımız tespitlerde Tuzluçayır’da Cami-Cemevi’nin birlikte inşa edilmeye başlanmasıyla ilgili hiçbir talebin olmadığı, bu konuda semt sakinlerinin görüş ve önerilerinin alınmadığı anlaşılmaktadır. Bu durumda bu projenin devlet ve hükümet destekli ayrı iki mezhepte faaliyet gösteren Cem Vakfı ile Gülen Cemaati’nin toplum mühendisliği kapsamında tepeden inmeci ve baskıcı bir yöntemle hayata geçirilmek istendiği anlaşılmaktadır. Bilindiği gibi ibadethane yerleri ancak o yerlerde yaşayan halkın ihtiyacı ve talebi doğrultusunda yapılır. Tuzluçayır halkının hiçbir ihtiyacının ve talebinin olmadığı halde böyle bir projenin devlet- hükümet destekli olarak hayata geçirilmek istenmesi anti-demokratiktir. Bu projeden derhal vazgeçilmelidir”.  (Ankara/EVRENSEL)

12 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net