Etha: Gezi tutuklusuna üniversiteden soruşturma

Gezi tutuklusu Mehmet Polat hakkında öğrencisi olduğu 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı “silahlı terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla soruşturma açtı. Yasal bir dernek olan SGD’nin de suç olarak gösterildiği soruşturmada, Polat hakkındaki davada bile yer almayan dayanaksız ve mantıksız suçlamaların yer alması dikkat çekti.

tutuklu-grencilere-dayanisma-karti

İzmir Kırıklar 1 No’lu Cezaevi’nde bulunan Gezi direnişi tutuklusu Mehmet Polat hakkında, öğrenci olduğu 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı tarafından soruşturma açıldı.

Hukuk Fakültesi’nden hukuk skandalı

“Örgüt talimatıyla eylemlere katıldığı” iddiasıyla tutuklanan Polat hakkında Dekanlık ise, “silahlı terör örgütüne üye olduğunu” öne sürerek soruşturma açtı. Böylece yargılandığı davada bile örgüt üyesi olduğu iddia edilmeyen Polat hakkında, bir Hukuk Fakültesi Dekanlığı tarafından üyelik iddiasıyla dava açılmış oldu.

SGD’ye üye olmak suçmuş!

Dekanlık’ın soruşturma gerekçelerinden biri de Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nda faaliyet yürütmesi. Yasal bir derneğe üye olması da suç olarak gösterilen Polat ise konuya ilişkin yazdığı mektupta şöyle dedi: “Yargılandığım davada bile örgüte üye olmadığım ve örgüt talimatıyla eylemlere katıldığım iddia edildiği halde, Dekanlık mahkemeyi yok sayarak beni bir örgüte üye yapmış anlaşılan. Üstelik Hukuk Fakültesi hocaları olmalarına rağmen iddia etmeden ve hiçbir tereddüde yer bırakmadan ifade etmişler. Bir diğer şaşırtıcı durum ise dernekler masasında kayıtlı olan yasalara göre kurulmuş ve hakkında bu yönde hiçbir mahkeme kararı bulunmayan Sosyalist Gençlik Derneği FederAsyonu faaliyeti yürütmemi açıkça suç olarak göstermiş. Dekanlık açtığı bu soruşturmayla açıkça hukuk düşmanı olduğunu belli etmiştir.”

Tutuklandığı sırada 1. sınıf öğrencisi olan ve gardiyan gözetiminde cezaevinde sınavlara girerek 2. sınıfa geçen Polat’ın duruşması 1 Kasım’da görülecek.

9 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr