Vagus Tv: Gülsuyu cinayetinin arkasında ne var?

Gülsuyu’nda 12 kişiyi yaralayan, Hasan Ferit Gedik isimli genci ise başından dört kurşunla öldürülen çetenin uyuşturucu dışında arazi mafyasıyla bağlantısı olduğu iddia ediliyor.

gülsuyu-gülensu-halki

Maltepe’nin Gülsuyu mahallesinde uzun zamandır devam eden çetelerin kontrolü geçtiğimiz pazar bir gencin öldürülmesiyle birlikte gözleri o mahalleye ve çetelere çevirdi. Gencin ölümünün ardından polis şafak baskını düzenleyerek çete lideri Mesut Turan ve 20 adamını göz altına aldı. Mesut Turan’ın çek-senet, haraç, arazi ve uyuşturucu kaçakçılığından sabıkası bulunduğu öğrenildi.

Rant gruplarının işi olabilir mi?

Çatışmaların yaşandığı mahallenin Muhtarı Sabri Şakar, bir süredir uyuşturucu satıcıları ile sol görüşlü gruplar arasında yaşanan silahlı çatışmalarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Mahallenin konumu ve manzarası nedeniyle rantın yüksek olduğuna dikkat çeken Şakar, mahallenin inşaat firmalarının gözde yerlerinden olduğunu söyledi. Mahallede kentsel dönüşüm çalışmalarını sürdüğünü anlatan Şakar şunları söyledi:

Mahallemiz Adalar manzaralıdır ve dört bin haneden oluşmaktadır. Son yıllarda imar çalışmaları neticesinde mahallelinin değeri de yükseldi. Ancak mahalleli ile uyuşturucu satan gruplar arasında çatışmalar son dönemlerde arttı. Biz çocuklarımızın uyuşturucuya alışmasını istemiyoruz. Halkın bir kısmı bu çetelerin arkasında mahalledeki rantın peşinde koşan kişilerin olduğunu düşünüyor. Benim de bu yönde kanaatlerim var. Bazı gruplar mahallede huzursuzluk çıkartıp insanları kaçırmak istiyor.

Peki, Gülsuyu’nda ne oldu?

Hasan Ferit’inde üyesi olduğu sol görüşlü örgütlerle uyuşturucu çeteleri uzun zamandır mahallede çatışıyor. Çeteler saldırıları 25 Temmuz’dan itibaren artırarak saldırılar düzenledi ve birçok kişiyi yaraladı. Mahallede uyuşturucu satışına engel olmak isteyen gençler ise sık sık eylemler düzenlemeye devam etti. Son olarak pazar günü düzenlenen eylemde ise çeteler 12 kişiyi yaraladı, 1 kişiyi ise öldürdü.

Kim bu çete?

Şafak operasyonu ile gözaltına alınan Metin Turan ve 20 adamı mahallede ”Sakarya Çetesi”nin uzantısı olarak biliniyor.  Uyuşturucu ve kadın bedeni ticareti, haraç toplamak, tehdit etmek gibi çeşitli suçların faili. Özellikle, topladıkları haraçlar mahalle halkını bezdirmiş durumda. Ayrıca halkın can güvenliği de risk altında. Bu riskin yarattığı korku, halkın kitlesel bir şekilde sokağa çıkışına da engel oluyor.

Uyuşturucu çetesi olarak bilinen bu çetenin arkasında mahalle muhtarının söylediği gibi arazi mafyası olup olmadığı ise bilinmiyor. Uyuşturucu satışı adı altında mahalleliye baskı kurarak kaçırmak istediği ve asıl peşinde oldukları araziye sahip olmak istedikleri belirtiliyor.

Eğer iddia edildiği gibi uyuşturucu dışında arazi mafyası da bu işin içindeyse bu çetenin bağlı olduğu diğer kişiler araştırılacak mı? sorusu cevap beklemeye devam ediyor. Arazi mafyasının gözünü diktiği bu mahalle tutuklanan kişilerden sonra rahat edecek mi? Uyuşturucu satışı duracak mı? Bu çetelerin başka gençleri öldürülmesi engellenebilecek mi? soruları ise Emniyet Müdürlüğü başta olmak üzere İçişleri Bakanlığı’ndan cevaplanması istenen soruların başında geliyor.

2 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; vagus.tv