Evrensel: İşkence, yağma ve tehdit

Gazetemizin dünkü manşetinde yer alan “Hem cana hem mala” haberle ilgili suç duyurusunda bulunuldu. Gezi eylemlerine saldıran polisten kaçarken Osmanbey’de sığındığı bir handa, polisler tarafından darp edilen telefonu alınan Murat Dilberoğlu, polislerin cezalandırılmasını istedi.

dilberoğlusuçduyurusu

Demokrasi için Hukukçular Cephesi, 16 Haziran akşamı Gezi eylemlerine yönelik polis saldırısında Osmanbey’de bulunan bir hana sığınan Murat Dilberoğlu’nu darp eden ve bu sırada yere düşen cep telefonunu alan polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Dilberoğlu, Osmanbey’de yaşanan polis saldırısından korunmak için bir iş hanına sığınmış, hana giren polisler, Dilberoğlu ve beraberindekileri darp etmişti. Kameralar tarafından tespit edilen olay sırasında Dilberoğlu’nun yere düşen telefonları da polis tarafından alınmış ve iade edilmemişti. Polisler handan döverek çıkırdıkları Dilberoğlu ve beraberindekileri de gözaltına almamıştı.

İNTERNETE BAĞLANMIŞLAR

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda suç duyurusu öncesi açklama yapan Avukat  Murat Çelebi, Dilberoğlu’nun Başbakan ve hükümet yetkililerinin ‘Müdehale etmeyeceğiz’ açıklamalarına güverenerek eyleme gittiğini ancak burada polis saldırısına maruz kaldığını söyledi. Başbakanın Gezi direnişçileri hakkında sürekli olarak “çapulcu” ifadeleri kullandığını hatırlatan Çelebi, “Eylemlerdeki yargı sürecine dahil olduk ancak bütün dosyalarda yağma ve gasp olayı görmedik. İlk defa burada yağma olayını açıkça görüyoruz. Vatandaş ‘bu benim telefonum alacağım’ diyor. Eğildiği anda dövmeye çalışıyorlar. Daha sonra polis elini uzatıp rahatça alabiliyor” dedi.

Dilberoğlu’nun telefon kayıtlarının incelendiğini ve saat 20.40’da internet bağlantısı yapıldığının tespit edildiğini ifade eden Çelebi, telefonun kullanılmış olduğunun ortaya çıktığına da dikkat çekti. Çelebi, polisler hakkında işkence, yağma ve tehdit suçlarından  dava açılmasını istediklerini ifade etti.

‘POLİS GERÇEKTEN DESTAN YAZDI’

Murat Dilberoğlu, Avrupa’nın en büyük adalet sarayından adalet talebinde bulunduğunu söyledi. Yargılamanın adil yapılamaması halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracağını dile getiren Dilberoğlu, “Benim 6 yaşında bir oğlum var. Dışarıya çıkarken oğlum ağlayarak çıkmamamı istiyor. Ben işe giderken bile korkuyor. Oğlumun adalet güvenme duygusunu kazanabilmesi için adaletin yerini bulmasını istiyorum” dedi. Başbakanın Gezi eylemlerinde görevli polisler hakkında “Destan yazdılar” açıklamasına da tepki gösteren Dilberoğlu, “Gerçekten büyük bir destan yazdılar. Destan insanların gözünü kör etmekse, destan insanları ateşin içine atmaksa, destan insanların özel eşyalarını gaspetmekse, evet destan yazdılar diyebiliriz” dedi.

28 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net