Bianet: Hastalara izinsiz yardım eden doktora ceza

TTB Genel Sekreteri Çerkezoğlu, hastalara izinsiz yardım eden doktorlara para ve hapis cezası verilmesini öngören yasa tasarısının doktorlara “Binlerce yıllık hukuk etiğine uyan cezalandırılır” demek olduğunu söyledi.

Gözaltına alınan doktorlar

Gezi direnişi sırasında polis saldırısı sonucu yaralananlara sağlık hizmeti veren doktorlar hakkında soruşturma açılmasının ardından izinsiz olarak hastalara yardım eden doktorlara para ve hapis cezası verilmesini öngören yasa tasarısı Meclis Sağlık Komisyonu’nda kabul edildi.

bianet’e konuşan Türk Tabipler Birliği (TTB) Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu, yetkililerle tartışıldığı zaman Gezi Parkı’ndaki reviri kast etmediklerini, ticari tıp merkezi açanları kast ettiklerini söylediklerini ama bu durumun gerçeği yansıtmadığını belirtiyor.

“Ruhsatsız yani izin almadan sağlık hizmeti sunanlara hapis ve para cezası verileceğini söylüyorlar. Bu aslında absürd bir şey. Bu şu an da geçerli olan bir durum. Tabii ki izin almadan hastane veya sağlık merkezi kurulamaz. Bunun getirilmesinin zaten bir manası yok çünkü bunun iç hukukta zaten yaptırımları var.”

“Doktorlara tıp etiğine aykırı davranmaları söyleniyor”

Yasa tasarısının Gezi Parkı direnişinden hemen sonra getirilmesine de dikkat çeken Çerkezoğlu, Gezi Parkı’nda olduğu gibi acil sağlık hizmeti sunan doktorları sanki özel sağlık hizmeti sunan izinsiz poliklinik açmış gibi değerlendirip cezalandırabilme yolunun açılmak istendiğini ifade ediyor.
“Son anda afet durumlarının istisna olduğunu eklediler. Acil bir durumda doktor müdahale edebilir demişler. Ancak bu yasa hakim yorumuna bırakılmış durumda.

“Neyi afet ya da acil durum olarak değerlendireceğiniz belli değil. Mesela Gezi direnişi gibi durumlarda hangi durumun acil olup olmadığı tartışılacak. Size göre acil olan bir durum başkası için ‘izinsiz sağlık hizmeti sunmak’ olarak değerlendirildiği zaman doktor cezayla karşı karşıya kalabilecek.

“Sağlık hizmeti sunmak bu gibi yasal yönetmelik veya genelgelerle sınırlandırılamaz. Hasta varsa hastaya bakılır. Bunu istedikleri kadar yasa, yönetmelik, hapis cezası para cezası gibi uygulamalarla sınırlandırmaya kalksınlar, hekimliğin binlerce yıldır evrensel gelenekleri buna uymaz, bu kaba sığmaz ve hekim hastaya bakar.

“Doktorun hastadan menfaat temin edip etmediği yasalar üzerinden tartışılabilir ve bunun cezası olabilir. Ancak hiçbir menfaat olmadan sağlık hizmetine ihtiyaç duyan birine yardımcı olmanın cezalandırma konusu olması söz konusu olamaz.

“Doktorlara tıp etiğine aykırı davranma talimatı veriyorlar. Siz sağlık hizmeti almak zorunda olan bir insana tıp etiğine sadık kalarak destek olursanız hapis ve para cezasıyla cezalandırılabileceksiniz.” (EKN)

Ekin Karaca
28 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org